CeBIT: SGI i SuSE opracują rozwiązanie klastrowe dla Linuxa

W efekcie współpracy oprogramowanie klastrowe SGI Iris FailSafe ma być przystosowane do wykorzystania w środowisku linuxowym.

Podczas hanowerskich targów firmy SGI (dawniej Silicon Graphics) oraz SuSE Linux poinformowały o planach wspólnego wprowadzenia na rynek oprogramowania klastrowego dla systemu Linux. W efekcie współpracy oprogramowanie klastrowe SGI o wysokiej dostępności Iris FailSafe zostanie przystosowane do środowisk linuxowych.

Oprogramowanie pracujące pod kontrolą Linuxa pozwoli użytkownikom tego systemu na połączenie dwóch i więcej serwerów, a więc utworzenie typowego klastra, w którym jeden serwer przejmuje zadania drugiego w razie jego awarii. Zakończenie prac jest przewidywane na II połowę tego roku.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Przedstawiciele SuSE mają nadzieję, że dzięki powstaniu tego oprogramowania klastrowego na rynku pojawi się więcej linuxowych aplikacji związanych z procesami krytycznymi dla funkcjonowania przedsiębiorstw.

Jednocześnie przedstawiciele SGI zapewnili, że porozumienie z SuSE nie oznacza zakończenia współpracy z Microsoftem w zakresie systemu Windows NT oraz prac nad własnym systemem Irix Unix. "Nie przerywamy tych prac. Teraz skupiamy nasze działania na trzech odmianach systemów operacyjnych" - powiedział Joachim Redmer, dyrektor zarządzających SGI.

Wkrótce po rozpoczęciu prac nad projektem ma zostać udostępniony publicznie kod źródłowy FailSafe, tak aby programiści linuxowi także mogli go modyfikować.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200