CeBIT: Nokia prezentuje nowe telefony obsługujące protokół WAP

Nowa oferta firmy przeznaczona jest głównie dla użytkowników korporacyjnych.

W prezentowanej na targach ofercie firmy Nokia znalazły się nowe telefony komórkowe, obsługujące transmisję danych, przeznaczone jednak głównie na rynek użytkowników korporacyjnych.

Pierwszym z nich jest nowy dwuzakresowy (900 i 1800 MHz) model 6210. Obsługuje on zarówno protokół WAP, jak i specyfikację HSCDS (High Speed Circuit Switched Data), pozwalającą na zwiększenie prędkości przesyłania danych w sieciach GSM czterokrotnie, tj. do 43,2 Kb/s. Obecnie ok. 20 operatorów na świecie przystosowało już swoje sieci do obsługi protokołu HSCDS, podczas gdy praktycznie wszyscy zamierzają oferować usługi wykorzystujące WAP - twierdzą przedstawiciele fińskiego producenta. Model 6210 waży 144 gramy i jest wyposażony w wyświetlacz o rozmiarach 95 x 60 pikseli. Jego grubość wynosi tylko 18 mm, a pozostałe wymiary są takie samie jak dla modeli z serii 6100.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld
  • Niemcy podjęły decyzję: nie chcą w swoich sieciach 5G chińskich produktów

Drugim modelem obsługującym protokół WAP jest Nokia 6250. Do jej podstawowych zalet należy wodoodporność i mała wrażliwość na wstrząsy oraz pyłoszczelność, dzięki czemu jest on skierowany głównie dla pracowników wykonujących pracę w terenie czy osób prowadzących aktywny tryb życia.

Oba modele mają trafić do sprzedaży w III kwartale tego roku, nie wiadomo jednak na razie ile będą kosztowały.

Poza dwoma nowymi urządzeniami Nokia zapowiedziała także obsługę protokołu WAP za pomocą urządzenia z serii Communicator 9110. Nowy model opatrzony symbolem 9110i został wyposażony w duży wyświetlacz zoptymalizowany pod kątem wyświetlania grafiki oraz tabel dostępnych za pośrednictwem WAP. Ponadto starszy model 9110s będzie można przystosować do obsługi protokołu WAP poprzez dodanie specjalnej karty pamięci.

Na targach CeBIT można także zobaczyć pierwszy tzw. telefon światowy, który będzie można używać zarówno w sieciach 1,9 GHz, stosowanych w Stanach Zjednoczonych, jak i w sieciach 900 MHz, działających w innych krajach świata. Jest to model 8890, z którego będzie można korzystać w ponad 120 krajach, gdy trafi on na rynek w II kwartale br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200