CeBIT: Linux zyskuje coraz większą popularność

Na targach nie zabrakło najważniejszych twórców różnych dystrybucji systemu. Pojawiły się też nowe firmy z ciekawą linuxową ofertą.

Prezentacje oferty związanej z systemem Linux są drugim, oprócz wszechobecnej technologii WAP, najbardziej zauważalnym elementem tegorocznych hanowerskich targów.

Temat Linuxa obecny jest nie tylko na zatłoczonych alejkach targów poświęconych temu systemowi, ale również w innych rejonach wystawowych. Według obserwatorów taka rozproszona obecność systemu świadczy o tym, że zdobywa on coraz większą akceptację zarówno wśród przedsiębiorstw, jak i użytkowników. Jednak chwila, gdy systemowi nie będzie trzeba poświęcać oddzielnego pawilonu, wydaje się jeszcze odległa.

Zobacz również:

  • Targi IFA powracają - odbędą się stacjonarnie we wrześniu
  • Nokia poprowadzi ważny projekt 6G
  • Kwantowy nanomagnes zmieni oblicze komputerów

Oprócz firmy <B>Gmate</B>, prezentującej pierwszy komputer naręczny pracujący pod kontrolą Linuxa i zapowiadanych przez <B>SuSE i SGI</B> rozwiązań klastrowych, swoje propozycje prezentują także inni producenci.

Chcąc zaznaczyć fakt niedawnego wprowadzenia do swojej oferty oprogramowania Domino w wersji dla systemu Linux, <B>Lotus Development</B> oferuje zwiedzającym możliwość sfotografowania się z naturalnej wielkości pluszowym pingwinem, oficjalną maskotką systemu, pod hasłem "Widziałem się z pingwinem".

Miejsce dla rozwiązań linuxowych znalazł także mieszczący się w tej samej hali <B>SAP</B>. Na dedykowanej części jego stoiska można zapoznać się z internetowym oprogramowaniem mySAP.com w wersji dla Linuxa.

<B>SOT Finnish Software Engineering</B>, fiński dystrybutor Linuxa, prezentuje w Hanowerze angielskojęzyczną wersję systemu przeznaczoną do użytku domowego.

Kalifornijski <B>TurboLinux</B> pokazuje natomiast rozwiązanie klastrowe o nazwie enFuzion, pozwalające na połączenie sieci komputerów pracujących pod kontrolą Linuxa, Unixa lub Windows, tworząc w ten sposób tzw. superkomputer. Produkt ma trafić do sprzedaży na początku marca br. Możliwość połączenia 32 komputerów kosztować będzie 12,5 tys. USD. W ofercie firmy znajduje się również najnowsza wersja jej własnej odmiany Linuxa, TurboLinux Workstation oraz TurboLinux Server 6.0, które kosztują odpowiednio: 50 i 200 USD.

TurboLinux zapowiedział także otworzenie trzech europejskich filii - centrali na region EMEA w Hamburgu, oddziału w brytyjskim Plymouth i słoweńskim Kranj.

Z kolei <B>Linuxcare</B> , amerykańska firma oferująca usługi dla Linuxa, zapowiedziała uruchomienie w Hamburgu trzeciego już biura w Europie. Ma ono skupić swoje działania na usługach dla niezależnych dostawców oprogramowania i aplikacji oraz firm internetowych. Linuxcare świadczy obecnie usługi dla 9 platform sprzętowych oraz 21 odmian Linuxa.

Na targach CeBIT zobaczyć można także rozwiązania do tworzenia kopii zapasowych oraz odzyskiwania danych (BRU) dla Linuxa, które prezentuje firma <B>Enhanced Software Technologies</B>. System BRU v.16 korzysta z algorytmów CRC, sprawdzających czy nie zostały uszkodzone dane zapisywane podczas wykonywania kopii systemu. Program jest już dostępny na rynku i kosztuje 245 USD.

<B>Lineo</B> prezentuje wersję Linuxa o nazwie Embedix, przeznaczoną do pracy z urządzeniami wyposażonymi w procesor serii x86 Intela. System ten jest przeznaczony do pracy ze specjalizowanymi urządzeniami, takimi jak internetowe przystawki telewizyjne czy komputery naręczne. Produkt dostępny jest jedynie dla producentów sprzętu i charakteryzuje się funkcjami 128-bitowego szyfrowania.

Kanadyjski dostawca Linuxa, debiutująca w Europie firma <B>Stormix Technologies</B> prezentuje własną wersję Linuxa o nazwie Storm Linux 2000, opartą na systemie Debian/GNU. Wersja ta jest wyposażona w funkcję Storm Package Manager, pozwalającą użytkownikowi na pobieranie i instalację aplikacji za pośrednictwem kilku zaledwie kliknięć myszy. Pełną wersję systemu można otrzymać już za 8 USD, a jego podstawowe komponenty można pobrać ze strony producenta.

W Hanowerze nie zabrakło również jednego z najważniejszych uczestników tego rynku, firmy <B>Red Hat</B>. Prezentuje ona najnowszą wersję Red Hat Linux 6.1. Swoje najnowsze dystrybucje systemu prezentuje też <B>Caldera</B> - na jej stoisku można zapoznać się z OpenLinux i OpenLinux Server 2.3.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200