CeBIT: Linux wciąż jest daleko od powszechnego zastosowania w komputerach typu desktop

Dyrektor SuSE Linux wskazuje bariery stojące na drodze popularyzacji systemu. Firma zapowiada nową wersję systemu z przewodnikiem dla początkujących użytkowników.

Pomimo ogromnego zainteresowania, jakim cieszył się system operacyjny Linux na zakończonych wczoraj hanowerskich targach, nawet jego najzagorzalsi zwolennicy są zdania, że na razie nie ma on szansy popularyzacji na rynku komputerów typu desktop.

Zdaniem ekspertów, sytuacja ta wynika głównie z braku na rynku powszechnie dostępnych aplikacji biurowych dla Linuxa. "Brak tego typu aplikacji sprawia, że nie możemy na razie uznać, iż system ten nawet zaczął konkurencję na tym rynku" - stwierdził Roland Dyroff, dyrektor wykonawczy SuSE Linux.

Kolejną istotną barierę w upowszechnieniu Linuxa stanowi brak odpowiedniego sprzętu. "Producenci zaczynają powoli przystosowywać swój sprzęt do tego systemu, ponieważ w jego użytkownikach dostrzegają nowych klientów. Oczywiste jest jednak, że w większym stopniu na wsparcie ze strony producentów sprzętu liczyć mogą liderzy rynku oprogramowania" - dodał R. Dyroff, wskazując na zgodność sprzętu z oprogramowaniem Microsoftu.

SuSE zapowiedziała także, że nowa wersja systemu opatrzona numerem 6.4 trafi na rynek w przyszłym miesiącu. Będzie się ona charakteryzować m.in. poprawionym graficznym interfejsem instalacyjnym oraz nową architekturą pulpitu. Wraz z nowym systemem zostanie przygotowany specjalny podręcznik (w wersji angielskiej i niemieckiej) dla początkujących użytkowników.

Ponadto SuSE zamierza w tym roku zintensyfikować swoją działalność i usługi konsultingowe oraz poszerzyć udział w rynku. Obecnie firma zajmuje drugie po Red Hat miejsce w Stanach Zjednoczonych pod względem sprzedaży na rynku systemów linuxowych. Należy jednak pamiętać, że różnica pomiędzy tymi firmami jest dość znacząca. Dlatego też w najbliższym czasie SuSE zamierza otworzyć biuro w Azji, a następnie w Ameryce Południowej.

***

CeBIT: SGI i SuSE opracują rozwiązanie klastrowe dla Linuxa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200