CeBIT '99: nowe urządzenia peryferyjne

Podczas tegorocznych targów wielu producentów prezentuje wiele nowych urządzeń peryferyjnych, wykorzystujących technologie zwiększające możliwości komputerów osobistych.

Podczas tegorocznych targów wielu producentów prezentuje wiele nowych urządzeń peryferyjnych, wykorzystujących technologie zwiększające możliwości komputerów osobistych.

Jedną z dziedzin budzących coraz większe zainteresowanie jest technologia kart inteligentnych. Ich podstawowym zastosowaniem jest obecnie zabezpieczanie dostępu do danych, ale karty takie mogą mieć znacznie więcej różnorodnych zastosowań. Ich możliwości są teoretycznie nieograniczone.

Prezentowane na targach przykłady zastosowania kart mikroprocesorowych oraz ich czytników dotyczą głównie generowania elektronicznych podpisów, szyfrowania danych oraz systemów do bezpiecznego kasowania plików.

Do interesujących nowych urządzeń można zaliczyć czytniki kart, przeznaczone do instalacji w stacjach dyskietek. Pozwalają one na łatwe wyposażenie praktycznie każdego PC w możliwość współpracy z kartami mikroprocesorowymi. Jednym z przykładów kompleksowego systemu kart inteligentnych jest zestaw francuskiej firmy Activecard zawierający oprogramowanie klienckie, wielofunkcyjną kartę i czytnik. Zestaw ten pozwala na ograniczenie dostępu do informacji i programów zgodnie z wymaganiami użytkownika.

Płaskie monitory LCD są już od kilku lat prezentowane na targach CeBIT, ale w tym roku niemiecki producent Visureal Displaysystemme przedstawia wyjątkowy model wyświetlający stereoskopowe, 3-wymairowe obrazy. Można je oglądać pod różnymi kątami i przypominają one efekty uzyskiwane za pomocą hologramów.[Visureal Dispalysysteme przedstawi kolorowy monitor wyświetlający hologramy]

Na targach prezentowana jest szeroka i różnorodna oferta urządzeń pamięci masowych - dysków i napędów optycznych. Philips prezentuje nowy model nagrywarki CD-RW o szczególnie wysokiej 32x szybkości odczytu. Natomiast szybkość zapisu odpowiada obecnemu standardowi 4x Philipsa. Jest to nagrywarka 6. Generacji, wyposażona w 2 MB bufor pamięci i zapewniająca średni czas dostępu do danych 125 ms.

Fuji Photo Film prezentuje napędy dyskietek o wysokiej (200 MB) pojemności, które konkurują z produktami Iomega i napędami LS-120. 200 MB dyskietki mają wymiary standardowej dyskietki 3,5-calowej.

Hewlett-Packard demonstruje nowy ręczny skaner CapShare 910, mogący skanować i przechowywać w pamięci oraz transmitować wydrukowane lub zapamiętane dokumenty. Urządzenie może zapamiętać do 50 stron, które mogą być przeglądane na zintegrowanym wyświetlaczu LCD i zdalnie przesyłane do komputera lub drukarki za pośrednictwem interfejsu IrDA.

Wśród wielu producentów drukarek nie zabrakło również firmy Lexmark, która prezentuje dwa nowe modele drukarek: atramentową, o wydajności 5 stron kolorowych i 10 czarno-białych na minutę, oraz niewielką osobistą drukarkę laserową, wyposażoną w złącze USB i zewnętrzny interfejs sieciowy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200