CeBIT 2009: ZTIC ochroni pieniądze

IBM podczas targów CeBIT przedstawił urządzenie, które zwiększa bezpieczeństwo transakcji bankowych realizowanych przez internet.

Prototypowy ZTIC (Zone Trusted Information Channel) to specjalny pendrive, który po włożeniu do portu USB komputera nawiązuje bezpośrednie połączenie SSL z określonym bankiem. ZTIC może również pełnić funkcje czytnika smartcard jeśli użycia takiej karty wymaga proces uwierzytelniania klienta logującego się do konta.

ZTIC, jak utrzymują twórcy, eliminuje ryzyko phisingu i ataków typu "man-in-the middle". Działa niezależnie od przeglądarki i jakiegokolwiek oprogramowania zainstalowanego na komputerze. Wszelkie transakcje jakie zleca użytkownik banku są weryfikowane za pośrednictwem ZTIC'a. Niezależnie od tego jakie informacje złośliwe oprogramowanie w komputerze mogłoby "podstawiać" w oknie przeglądarki internetowej, użytkownik ZTIC'a zawsze widzi parametry transakcji dokładnie tak jak serwer po stronie banku. Opracowany przez IBM klucz USB ma specjalny wyświetlacz na którym ukazuje się kwota zlecenia i konto na jakie mają powędrować pieniądze.

Jak działa ZTIC? Zobacz wideo (materiał w języku angielskim).

Więcej nowości z targów CeBIT


TOP 200