CeBIT 2007: targi do remontu

Słoneczna pogoda na początku 21. edycji CeBIT-u wprawiła w dobry nastrój organizatorów, wystawców i zwiedzających. Po trzech dniach wróciła zima i na nowo rozgorzały dyskusje - dla kogo są te targi i czy biznesowi użytkownicy mają tam jeszcze czego szukać? Organizatorzy od kilku szukają sposobu na ratowanie prestiżu CeBIT-u i kolejne zmiany w formule imprezy zapowiadają na przyszły rok.

CeBIT: wysyp nowości

***

Po więcej informacji o nowościach prezentowanych na targach zapraszamy do naszej sekcji CeBIT 2007.

Zobacz najciekawsze premiery z 2006 roku: Fotoblog Computerworld

Organizatorom szczególnie wytykano, że od CeBIT-u odwróciły się kolejne znane marki przemysłu teleinformatycznego. Listę wielkich nieobecnych otwierają Nokia, Motorola, HP, Dell, Lenovo i Oracle. Nie było też spektakularnych premier, które zwykle dodają targom splendoru i przyciągają media. Mimo tego w połowie marca w Hanowerze był jeszcze głośniej niż dotąd. Przede wszystkim za sprawą lokalnych operatorów komórkowych - a to koncert finalistów konkursu młodych talentów, a to występ gwiazd niemieckiej reprezentacji piłkarskiej, a to pokaz kanadyjskiej grupy cyrkowej. Młoda publiczność, którą wpuszczono na teren targów po dwóch pierwszych dniach tradycyjnie zarezerwowanych dla biznesu, była zachwycona.

Poparcie polityczne

W Niemczech CeBIT od kilku lat nie ma dobrej prasy, o co zresztą organizatorzy mają żal do dziennikarzy, zarzucając im niekiedy nawet brak patriotyzmu. Zawsze jednak mogą liczyć na polityków. Otwierając targi kanclerz Angela Merkel dodała organizatorom otuchy nazywając CeBIT "targami dobrych pomysłów". Przy okazji wezwała operatorów do obniżania taryf i wyraziła potrzebę uchwalanie korzystnych dla europejskiego biznesu regulacji patentowych. "Potrzebna jest nam ofensywa innowacyjności" - powiedziała do Angela Merkel. Kanclerz zapowiedziała, że do końca 2009 rząd federalny zainwestuje w rozwój technologii równe 15 miliardów euro. Drugie tyle mają wyłożyć z własnej kieszeni niemieccy przedsiębiorcy.

Organizatorzy nieustannie dążą, by przełamać nadreprezentację niemieckich wystawców (notabene połowa pochodzi z trzech niemieckich landów), bo szkodzi to międzynarodowemu wizerunkowi CeBIT-u. Kanclerz Angeli Merkel towarzyszył Siergiej Naryszkin, wicepremier Rosji, która w tym roku była krajem partnerskim targów. Spadkowi liczebności niemieckich firm na CeBIT-cie towarzyszy coraz silniejsza dominacja wystawców z Dalekiego Wschodu. "Nigdy wcześniej nie gościliśmy w Hanowerze tylu producentów płyt głównych i komponentów" - z dumą mówi Konstantin Oberwasser z zarządu Deutsche Messe. Jak wyliczył, przyjechało ponad 3500 chińskich i tajwańskich przedsiębiorców z branży komputerowej, 1800 z Wietnamu, 1300 z Korei Południowej i aż 12 tys. z Rosji. Skromna na tym tle polska reprezentacja (30 wystawców) i tak trafiła do targowych statystyk jako najliczebniejsza w porównaniu z poprzednim rokiem.

Czy warto jechać na CeBIT 2008?
Piotr Kalbarczyk, dyrektor ds. infrastruktury IT w Grupie Pioneer

CeBIT to impreza bardzo duża i czasochłonna. Niewątpliwie można znaleźć na niej interesujące nowe technologie, ja jednak wybieram bardziej wyspecjalizowane i ukierunkowane wydarzenia. Szukam na nich konkretnych, interesujących mnie rozwiązań.


TOP 200