CeBIT 2004 - Sieci mobilne

Cechą charakterystyczną prezentowanych rozwiązań mobilnych na wystawie CeBIT 2004 w Hanowerze, była konwergencja usług sieci bezprzewodowych z aplikacjami oferowanymi w sieciach stacjonarnych, także z ofertą usług dostępnych dotąd jedynie w tradycyjnych sieciach komputerowych LAN.

Według wyliczeń BITKOM-u, prezentacja bezprzewodowych rozwiązań zajmowała 28% ekspozycji targowej, na drugim miejscu uplasowały się sieci konwergentne (26%) integrujące rozwiązania IT, a dopiero na trzeciej pozycji (24%) rozwiązania sieci komórkowych trzeciej generacji UMTS wraz z telefonami 3G.

Lokalne sieci bezprzewodowe o niewielkiej mobilności użytkowników stały się bardziej kompleksowe, a ich oferta usługowa dzisiaj niewiele różni się od szerokopasmowych aplikacji, dostępnych przez tradycyjne sieci kablowe. Widoczne w kilku miejscach na targach (Intel, Nokia, Siemens) bezprzewodowe rozwiązania radiowego dostępu WiMAX (IEEE 802.16) umożliwiają komunikację z szybkością transmisji sięgającą 50 Mb/s (pasmo 2-11 GHz), nawet przy odległości 30-50 km od stacji bazowej.

Zobacz również:

  • Podsumowanie IFA 2023 okiem redakcji Computerworld

Według Intela (Margaret LaBrecque, prezydent WiMAX Forum), światowego producenta i dostawcy chipów tej technologii, seryjna produkcja układów mikroprocesorowych ruszy w 4Q04 i dopiero po tym terminie będzie można się spodziewać powszechnych aplikacji szerokopasmowych WiMAX. Jest więc duże prawdopodobieństwo, że ta właśnie bezprzewodowa technologia o dalekim zasięgu zastąpi, a w skrajnym przypadku całkowicie wyeliminuje w przyszłości, przewodowy dostęp kablowy – realizowany dotąd w technologii xDSL. Bez żadnego uszczerbku dla istniejących rozwiązań bezprzewodowych Wi-Fi (2,4 GHz), operujących na niewielkim dystansie (do 100 m).

Nie maleje zainteresowanie funkcjonującym od dwóch lat rozwiązaniem lokalnego dostępu radiowego w technologii Wi-Fi (IEEE 802.11) w sieciach WLAN (Wireless LAN). Szereg zmodernizowanych jego wersji podnoszących szybkość transmisji przez medium radiowe (do 11 Mb/s), a zwłaszcza opanowanie przez kilku producentów seryjnej produkcji mikroukładów działających w kilku wersjach tego standardu, pozwoliło na łatwe tworzenie hot-spotów, nie tylko na terenach targowych. Z ofertą takich kompletnych rozwiązań komunikacyjnych wyposażonych w aplikacje głosowe VoIP, wystąpiło na swych stoiskach wielu wystawców.

Sieci WLAN, które pierwotnie były projektowane jedynie dla indywidualnych odbiorców, stały się teraz gwałtownie wzrastającym segmentem telekomunikacji, powszechnie implementowanym w przedsiębiorstwach, środowisku publicznych punktów dostępowych hot-spot, hotelach, restauracjach i kafejkach. Z podanych na seminariach firmowych informacji wynika, że ponad 90% z 9,5 mln bezprzewodowych sieci WLAN, dostarczonych na rynek w ostatnim kwartale ubiegłego roku, zostało zainstalowanych w sektorze małych firm klasy SOHO oraz na użytek domowy.

Według bieżących prognoz rok 2004 będzie rokiem instalacji sieci WLAN również w średnich i dużych przedsiębiorstwach – co ma doprowadzić do stopniowego eliminowania okablowania miedzianego, zwłaszcza w nowych miejscach pracy. Popularność bezprzewodowych sieci WLAN jeszcze bardziej wzrośnie, po powszechnym zainstalowaniu rozwiązań podwyższających bezpieczeństwo radiowego przekazu danych według rozszerzonych wymagań IP20, IP40 oraz IP65. Sieci WLAN stają się jednocześnie środkiem taniej komunikacji głosowej (VoWLAN), chociaż brak jeszcze standardów normujących przekaz głosu przez takie sieci (będą opracowane dopiero pod koniec 2004 r.). Takie różnorodne rozwiązania głosowe VoWLAN można było już zauważyć na stoiskach wielu dostawców i operatorów: Alcatel, Cisco, TeDeWe, Nortel, Symbol, DoCoMo.

Dla operatorów sieci komórkowych drugiej generacji GSM, dostawcy infrastruktury telekomunikacyjnej zaproponowali elastyczne przejście z generacji 2,5G do 3G, przez wdrażanie technologii EDGE (Enhanced Circuit Switched Data) – opartej na szybkiej transmisji pakietowej GPRS. Koszty inwestycyjne dla tej technologii są wielokrotnie niższe niż dla sieci komórkowej UMTS. Technologia EDGE od lat rozwijana i stosowana przez amerykańskich operatorów oraz w krajach Azji nadal raczkuje w Europie, nie znajdując wielu naśladowców.

Zadziwiająca niefrasobliwość w liczeniu kosztów przez europejskich operatorów komórkowych powoduje, że nowa technologia komórkowa najlepiej rozwija się poza Starym Kontynentem, w krajach Azji, Afryce Południowej i obu Amerykach. Wśród producentów i dostawców technologii EDGE, którzy zaprezentowali swe możliwości w tej dziedzinie, znalazły się: Siemens Mobile (instalacje w Afryce i Malezji), Nortel (USA, Meksyk), Sony (Azja) oraz Alcatel, Nokia i Ericsson (Europa), także inni.

Wśród europejskich dostawców elementów telefonii komórkowej, największą aktywność we wdrażaniu technologii EDGE przejawiają dwie firmy: Ericsson oraz fińska Nokia, która wręcz zapowiedziała, że pod koniec 2004 r. wszystkie jej telefony z transmisją GPRS będą wyposażone w funkcjonalność potrzebną do komunikacji w technologii EDGE (384 kb/s). Według analityków Harris of Strategy Analytics oczekuje się, że w europejskich sieciach GSM z transmisją GPRS, gwałtowny wzrost zapotrzebowania na szybsze transmisje dostępne w rozwiązaniach EDGE nastąpi w tych sieciach w ciągu najbliższych 5 lat.

Szeroką ofertę aplikacji komórkowych UMTS na targach CeBIT uaktywniło rozpoczynające się w Europie od ubiegłego roku wdrażanie sieci telefonii 3G oraz szeroko pojęte współdziałanie (konwergencja) sieci przewodowych i bezprzewodowych. W zakresie mobilnej telefonii komórkowej największe zainteresowanie uczestników wzbudzały telefony z gadżetami światowych koncernów (Samsung, Panasonic, Nokia, Sony Ericsson, Motorola, Philips, Siemens, Alcatel), które zaprezentowały też kompleksowe rozwiązania szerokopasmowe dla sieci mobilnych drugiej (GSM) i trzeciej generacji (UMTS).

Dostęp do szerokiego pasma telefonii 3G już umożliwia wiele znajdujących się na rynku urządzeń przenośnych (notebooków, komunikatorów PDA, telefonów komórkowych 3G, aparatów cyfrowych, telefonów bezprzewodowych nowej generacji, terminali z ekranem dotykowym oraz graficznych ekranów 3D z hologramem), także najnowszych aplikacji RFDI (Radio Frequency Identification Technology).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200