Cassiopeia - palmtop z Windows CE

Firma Casio zaprezentowała jeden z pierwszych miniaturowych komputerów z Windows CE.

Firma Casio zaprezentowała jeden z pierwszych miniaturowych komputerów z Windows CE.

Firma Casio Computer Co. Ltd. zaprezentowała laptop Cassiopeia - jeden z pierwszych małych komputerów przenośnych tzw. klasy HPC (Hand-held PC), pracujący pod systemem Microsoft Windows CE. System operacyjny jest zainstalowany w pamięci ROM. Komputer waży ok. 0,5 kg i ma być sprzedawany z kilkoma okrojonymi wersjami popularnych aplikacji Microsoft za ok. 500 USD.

Przy wykorzystaniu programu Inbox palmtop współpracuje z systemem Exchange (w dołączonym komputerze PC) i pozwala na obsługę poczty elektronicznej. Cassiopeia umożliwia również przeglądanie sieci WWW za pomocą Microsoft Pocket Internet Explorer. Po zainstalowaniu modemu lub przywoływacza (dodatkowa karta), można przesyłać pliki pocztowe bezpośrednio do sieci Internet. System oferuje trzy dodatkowe pakiety do obsługi poczty: SkyTel Messanger i PageCard (przesyłanie poczty przez Internet drogą radiową) i Virtual Courier (współpraca z MS Mail i cc:Mail) oraz specjalne wersje programów biurowych - Pocket Word, Excel i Schedule +.

Laptop ma standardową klawiaturę pozbawioną jedynie większości klawiszy funkcyjnych. Do dyspozycji są klawisze Ctrl i Alt oraz klawisz Windows do przywoływania menu Windows Start.

Cassiopeia jest wyposażona w czuły na dotyk, monochromatyczny wyświetlacz LCD o wymiarach 4,5" x 2,25" i rozdzielczości 480 x 240 pkt, procesor SH-3 (układ RISC firmy Hitachi), 2 MB RAM, port na podczerwień (komunikacja z urządzeniami I/O), gniazdo na instalowanie dodatkowej karty (np. modemu lub przywoływacza). Laptop oferuje podstawowe funkcje audio.

Oprogramowanie Information Manager synchronizuje dane, współpracując z pakietem Windows 95 Scheduler + (wersja 7.0a i nowsze). Po podłączeniu systemu do komputera PC z Windows 95 zasoby rezydujące w obu komputerach są aktualizowane. Pliki można przesyłać z jednego systemu do drugiego posługując się graficznym interfejsem i technologią przeciągnij i upuść.

Aby uruchomić komputer, wystarczy nacisnąć przycisk On. System wyświetla okienko interfejsu, wykonując równolegle długą procedurę inicjowania pracy systemu. W dowolnej chwili, nawet podczas wykonywania aplikacji, można komputer wyłączyć, a system wróci do miejsca, w którym zakończył pracę, po powtórnym uruchomieniu komputera.

Chociaż towarzyszące komputerowi aplikacje nie oferują wszystkich opcji, dostępnych w standardowych wersjach dla komputerów PC, można jednak za ich pomocą wykonywać większość rutynowych zadań. Potwierdzają to użytkownicy testujący system.

Oprócz Casio, podręczne komputery HPC, pracujące pod systemem Windows CE, wprowadzają na rynek Philips Consumer Electronics Ltd. i LG Electronics Inc. Wiadomo też że podobnego rodzaju konstrukcje opracowują Compaq, Hewlett-Packard i NEC.

Rozwojem komputerów tego typu interesuje się wiele firm produkujących zarówno sprzęt, jak i oprogramowanie. Microsoft prowadzi badania nad możliwością integrowania systemów HPC z komputerami stacjonarnymi. Chodzi tu szczególnie o synchronizowanie danych rezydujących w pamięciach obu systemów i możliwość obsługi plików pocztowych. Specjaliści podkreślają, że sukces Windows CE zależy przede wszystkim od rozwiązania tych problemów.

Microsoft planuje opracowanie systemu Windows CE, który wspierałby pracę urządzeń, takich jak: inteligentnie karty rozszerzeń, telefony komórkowe lub sprzęt instalowany w Internecie.


TOP 200