Calxeda zapowiada swoje pierwsze 64-bitowe układy oparte na architekturze ARM

Firma Calxeda poinformowała, że jej pierwsze 64-bitowe procesory oparte na architekturze ARM będą gotowe w pierwszym kwartale 2014 r. Oznacza to, że pierwsze serwery zawierające takie układy powinny trafić na rynek w połowie przyszłego roku.

Obecnie procesory ARM są instalowane przede wszystkim w urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Analitycy sądzą jednak, że 64-bitowe procesory oparte na architekturze ARM mają tyle zalet, że będą w stanie z powodzeniem rywalizować z układami x86. Są to bowiem wyjątkowo energooszczędne układy, pracujące przy tym tak wydajnie, że znajdą zapewne zastosowanie np. w serwerach webowych, które charakteryzują się dużym zagęszczeniem elementów.

HP już zapowiedział, że zamierza w przyszłości instalować takie procesory w swoich serwerach Moonshot, które są oparte na układach x86. Wiadomo już, że w przyszłym roku dwie kolejne firmy (AppliedMicro i Advanced Micro Devices) poszerzą swoje portfolio o 64-bitowe układy ARM.

Zobacz również:

  • Nowe układy ARM znacznie przyspieszą pracę smartfonów

Calxeda zamierza na początek oferować producentom serwerów dwa 64-bitowe układy ARM: Lago i Sarita. Oba są oparte na opracowanej przez ARM architekturze ARMv8-A. Wcześniej Calxeda wprowadzi na rynek układ EnergyCore ECX-2000. To procesor oparty na architekturze Cortex-A15, wspierający 32-bitowe adresowanie oraz wirtualizowanie zasobów i hiperwizor Xen.

Procesor ECX-2000 zawiera cztery rdzenie obliczeniowe Cortex-A15, jest taktowany zegarem 1,8 GHz i pobiera ok. sześciu watów mocy. Pierwsze serwery oparte na tym układzie (wyprodukowane przez firmy HP, Boston Ltd. i Penguin Computing) powinny się pojawić na rynku jeszcze pod koniec br.

Zaproszenie na konferencję

Zapraszamy na konferencję Best in Cloud, która podpowie Państwu jak przełożyć rozwiązania chmurowe na wyraźny efekt biznesowy. Konferencja odbędzie się 19 listopada 2013 w Warszawie.

Best in Cloud to nasza propozycja rzeczowej dyskusji o Cloud Computing w polskich firmach. O najlepszych pomysłach i przykładach zastosowania rozwiązań Cloud Computing w rodzimych uwarunkowaniach. Konferencja zogniskowana jest wokół wystąpień 6 finalistów konkursu Best in Cloud. To będzie duża porcja doświadczenia, wiedzy, inspiracji. Podanej w sposób syntetyczny i interaktywny, łącząc wymiary biznesowy, strategiczny i technologiczny.

Szczegółowy program konferencji pod adresem http://www.computerworld.pl/konferencja/BestinCloud.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200