Całkiem spora kolorowa kostka

Cobalt Qube 3 to dedykowany serwer obsługujący pocztę elektroniczną, WWW oraz cache.

Cobalt Qube 3 to dedykowany serwer obsługujący pocztę elektroniczną, WWW oraz cache.

Cobalt Networks wprowadziła na rynek trzecią już wersję urządzenia Cobalt Qube, które ma znaleźć zastosowanie w firmach podłączających swoje sieci do Internetu. Qube 3 to dedykowany serwer integrujący funkcjonalność serwerów poczty elektronicznej, WWW, firewall (translacja adresów NAT) oraz opcjonalnie również serwera buforującego.

W przypadku małych i średnich firm urządzenie pełni też funkcję serwera plików, udostępniając standardowe mechanizmy współdzielenia folderów i plików w sieciach z komputerami Windows oraz Macintosh (na podstawie AppleTalk). To właśnie odróżnia rozwiązanie Cobalta od analogicznych produktów oferowanych m.in. przez firmy Intel i IBM.

Wszystko w jednym

Cobalt Qube 3 pracuje z wykorzystaniem systemu Red Hat Linux. Zarządzanie pracą urządzenia jest realizowane za pomocą interfejsu Cobalt Server Desktop, który skutecznie separuje administratora od systemu operacyjnego. Dostępny jest on za pośrednictwem przeglądarki WWW. Przy zdalnej administracji komunikacja zostaje zabezpieczona poprzez SSL z szyfrowaniem kluczem 128-bitowym.

Nową wersję Qube wzbogacono o możliwość dostępu do poczty za pośrednictwem WWW (oprócz współpracy ze standardowymi klientami pocztowymi POP3 i IMAP4), automatyczną konfigurację do pracy w sieci, a także możliwość pracy wewnętrznych dysków w ramach macierzy RAID 1. Nowością jest również rozwiązanie BlueLinQ automatycznie powiadamiające administratora o udostępnianych przez producenta poprawkach do oprogramowania Qube 3.

Połączenia

Oprogramowanie serwera WWW dołączone do Qube 3 obsługuje skrypty CGI, Perl i PHP, bazy danych InterBase 6, MySQL i PostgreSQL oraz rozszerzenia FrontPage 2000. Serwer zawiera złącza SCSI i USB.

Qube 3 jest przystosowany do współpracy z różnymi technologiami podłączenia do sieci rozległych (w tym łączami szerokopasmowymi DSL, modemami kablowymi, routerami dla łączy dzierżawionych czy liniami ISDN).

Cobalt Qube 3 może obsługiwać do 150 użytkowników sieci lokalnej. Według producenta, urządzenie może przesyłać ok. 400 tys. listów elektronicznych dziennie i 35 mln plików wysyłanych i pobieranych z wykorzystaniem protokołu HTTP.


TOP 200