Cała prawda o szkoleniach ITIL - Jak zdobyć certyfikat ITIL V3

ISO/IEC20000 i certyfikacja organizacji

Organizacje stosujące zasady ITIL i ITSM, poza opisaną wcześniej możliwością certyfikowania pracowników, mogą także wystąpić na ścieżkę certyfikacji na zgodność z wymaganiami normy ISO/IEC20000. Jest to norma wywodząca się z ITIL, powstała w Wlk. Brytanii jako BS15000. Aby uzyskać ten certyfikat należy przygotować organizację i przejść audyt certyfikujący.

Posiadanie certyfikatu narzuca oczywiście także wymóg stałych przeglądów i audytów wewnętrznych. Jego zdobycie może być traktowane jako formalne potwierdzenie, że organizacja zapewnia wysoką jakość i bezpieczeństwo świadczonych usług. Lista wydanych certyfikatów znajduje się na stroniehttp://www.isoiec20000certification.com

Nielegalne szkolenia z ITIL

Cała prawda o szkoleniach ITIL - Jak zdobyć certyfikat ITIL V3

Opisy poszczególnych certyfikatów ITIL

Jednym z przejawów ogromnej popularności biblioteki ITIL jest systematycznie rosnący w jej otoczeniu czarny rynek, na którym nieświadomy lub naiwny klient może kupić "dobre" szkolenie, książkę czy "prawie oryginalny" certyfikat. Chcąc zapobiec bezprawnemu wykorzystaniu własności intelektualnej związanej ze zbiorem ITIL OGC (Office of Goverment Commerce) - właściciel znaku towarowego i nazwy poczynił stosowne zastrzeżenia dotyczące wykorzystania jej, a z firmami i organizacjami, którym zezwolił na ich używanie podpisał indywidualne umowy.

Każde użycie zastrzeżonego znaku ITIL powinno być przez stosującego opatrzone komentarzem w stopce. Nazwy ITIL nie wolno stosować w nazwach produktów i domen, o ile akredytacja na to nie pozwala (jak w przypadku akredytowanych centrów szkoleniowych). W zakresie prowadzenia procesów akredytacji centrów szkoleniowych i egzaminacyjnych oraz drukowania zawartości ITIL i publikacji mu towarzyszących OGC podpisało umowy z dwiema firmami: APM Group - odpowiedzialną za prowadzenie procesów akredytacji i certyfikacji, tworzenia oficjalnych programów egzaminacyjnych, ale także za nadawanie praw do stosowania elementów ITIL; TSO - odpowiedzialną za proces drukowania i udostępniania innymi kanałami zawartości biblioteki ITIL i dokumentów pokrewnych.

Ich zadaniem jest kontrola m.in.: EI -Examinations Institutes, które akredytują firmy szkoleniowe, ATO - Accredited Training Organization, czyli organizacji szkoleniowych dopuszczonych do prowadzenia szkoleń ITIL.

Akredytowane jednostki certyfikacyjne

EI (Examinations Institutes), to firmy, które budują sieć partnerów szkoleniowych (ATO) i egzaminacyjnych (AEC), gwarantujące wysoką jakość prowadzonych procesów edukacyjnych oraz bezpieczeństwo procesu egzaminacyjnego. Zadaniem takiej firmy jest koordynacja procesu szkoleniowego i egzaminacyjnego. To te firmy weryfikują jakość i procedury każdego z ATO i ich trenerów. EI oficjalnie wydają certyfikaty, które organizacje szkoleniowe dostarczają uczestnikom zdanych egzaminów. Obecnie na rynku działa pięć takich organizacji (APM Group, EXIN, ISEB, LCS, DANSK IT)

Akredytowane jednostki szkoleniowe

ATO (Accredited Training Organization) jest to dostawca szkoleń ITIL, który oferuje na rynku akredytowane, oparte na wymaganiach APM Group, szkolenia ITIL. Listę akredytowanych jednostek szkoleniowych (ATO) można sprawdzać na stronach poszczególnych EI. Na dzień dzisiejszy akredytowanymi jednostkami szkoleniowymi są: CTPartners, HP Polska i IBM Polska. Oprócz akredytowanych firm szkoleniowych, na rynku działają również firmy zajmujące się dystrybucją szkoleń akredytowanych prowadzonych przez krajowe lub zagraniczne ATO.

Dystrybutor taki nie musi sam posiadać żadnych akredytacji, ponieważ zajmuje się wyłącznie stroną organizacyjną i sprzedażą szkolenia. Dla klientów takich szkoleń istotna jest informacja, które ATO faktycznie przygotowało szkolenie i odpowiada za jego przygotowanie, materiały i prowadzenie. Pozostaje dodatkowo kwestia językowa, którą różne organizacje różnie rozwiązują. Organizacja akredytowana ma prawo prowadzić szkolenie w języku lokalnym, choć powinna pamiętać, że przygotowując do egzaminu powinna kluczowe pojęcia utrzymywać w języku tego egzaminu (np. egzamin ITIL Foundation wciąż nie jest dostępny w języku polskim).

Akredytowane centra egzaminacyjne

AEC (Accredited Examination Centers) to firmy, które zostały akredytowane przez Examination Institute do prowadzenia procesu egzaminacyjnego. To do tych firm trafiają kandydaci, którzy zamierzają zdawać egzaminy i uzyskiwać certyfikaty ITIL. AEC może być jednocześnie ATO, choć nie jest to warunek. AEC nie zarabia na procesie egzaminowania! Odprowadza 90% opłat za egzamin do EI, a 10% wykorzystuje na pokrycie kosztów prowadzenia egzaminu.

Bartosz Górczyński jest prezesem zarządu CTPartners oraz członkiem zarządu stowarzyszenia itSMF Polska. W 2007 r. był polskim przedstawicielem w pracach nad ITIL V3.


TOP 200