Cała prawda o hasłach

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, czy wymyślone przez Was hasło jest na tyle skomplikowane, że próba jego odgadnięcia przez osobę postronną jest skazana na niepowodzenie? Jedna z firm zajmujących się elektronicznym bezpieczeństwem postanowiła sprawdzić jak to wygląda w praktyce i czy rzeczywiście próby odgadnięcia haseł są tak powszechne.

Foto: FLY:D/Unsplash

Badanie takie, przeprowadzone przez nowojorską firmę Beyond Identity, odnosi się do amerykańskiej rzeczywistości, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa można zaryzykować stwierdzenie, że podobnie dzieje się w naszym kraju. Ujawniło ono, że wiele osób próbuje odgadnąć hasła innych osób i wbrew powszechnie panującej opinii, często im się to udaje.

Badanie ujawniło, że jedna trzecia spośród ponad tysiąca ankietowanych osób potwierdziło, że zdarzyło im podjąć próbę odgadnięcia czyjegoś hasła. I zdecydowanej większości z nich to się udawało. Według badania jedna na 10 osób uważa, że ktoś mógł odgadnąć jej hasło, przeglądając media społecznościowe.

Zobacz również:

Ponad połowa osób (51,6%) próbowała odgadnąć hasła swojego życiowego partnera, a prawie co czwarta osoba (24,6%) próbowała odgadnąć hasło swojego dziecka. Prawie co piąta osoba próbowała odgadnąć hasło swojego współpracownika i tyle samo osób podjęło próbę odgadnięcia hasło swojego szefa.

Najczęstsza obierana w takich przypadkach taktyka zmierzająca do odgadnięcia hasła, polegała na wykorzystaniu znanych powszechnie informacji o drugiej osobie (39,2%), podczas gdy 18,4% sprawdzało internetowe profile tej osoby skonfigurowane w mediach społecznościowych.

Blisko połowa(bo 43,7%) próbowała odgadnąć hasła chroniące konta e-mail, a prawie co trzecia (32,6%) próbowała odgadnąć hasła odblokowujące smartfon upatrzonej osoby. Prawie dwie na pięć osób (37,6%) nigdy nie korzystało z generatora haseł, a przyjęte prze nie hasła mają najczęściej 15 znaków. Co ciekawe ponad jedna czwarta (27,4%) wybiera imiona swoich zwierząt domowych jako hasło.

Ponad jedna trzecia (27%) używa losowych liter, a trzech na dziesięciu ankietowanych (30,7%) używa losowych znaków w miejsce liter. Badanie wykazało też, że tzw. Pokolenie X najczęściej korzystało z generatora haseł, podczas gdy młodsze pokolenie nigdy nie korzystało z generatora haseł. Mając na uwadze takie właśnie proste metody konfigurowanie haseł nie dziwi fakt, że aż 18% osób podało iż miało zhakowane konto swojej internetowej bankowości.

Czy jest na to jakaś rada? Na pewno są to aplikacje wspierające uwierzytelnianie dwuskładnikowe, dzięki którym każdy haker próbujący włamać się na nasze internetowe czy bankowe konto będzie stać na straconej pozycji, a my przestaniemy się zamartwiać, że nasze hasło wpadło w czyjeś niepowołane ręce.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200