Cała Wielkopolska jest już objęta numerem alarmowym 112

Wczoraj (10 kwietnia br.) Kalisz oraz 5 powiatów: kaliski, ostrowski, ostrzeszowski, kępiński i krotoszyński przyłączone zostały do jednolitego dla całego województwa wielkopolskiego systemu obsługi numeru alarmowego 112. Tym samym zakończył się ostatni etap integracji i zgłoszenia wszystkich mieszkańców dzwoniących na numer alarmowy 112 przyjmowane są w Wojewódzkim Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Poznaniu, które obejmuje obecnie największą w skali kraju aglomerację blisko 3,5 mln mieszkańców Wielkopolski.

Wprowadzany w Wielkopolsce system powiadamiania ratunkowego ma charakter operatorski, co oznacza rozdzielenie funkcji odbierania zgłoszeń alarmowych od funkcji dysponowania sił i środków na miejsce zdarzenia. Połączenia na numer 112 obsługiwane są przez 56 wykwalifikowanych operatorów, którzy dysponują nowoczesnymi mapami cyfrowymi, umożliwiającymi szybką lokalizację osoby zgłaszającej zdarzenie. Od początku roku operatorzy odebrali blisko 200 tys. połączeń.

Numer 112 jest jednolitym numerem alarmowym obowiązującym na terenie całej Unii Europejskiej, dostępnym przez całą dobę z telefonów stacjonarnych i komórkowych. System powiadamiania ratunkowego integruje ratownictwo medyczne, straż pożarną oraz policję. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku uruchomiono kolejne Wojewódzkie Centra Powiadamiania Ratunkowego. Funkcjonują one już Poznaniu, Wrocławiu, Gdańsku, Olsztynie, Kielcach i Opolu. Docelowo w Polsce ma działać 17 takich centrów przyjmujących zgłoszenia numeru alarmowego 112.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200