Cabletron odda w outsourcing produkcję urządzeń sieciowych

Cabletron - w ramach projektu restrukturyzacji - zamierza oddać w outsourcing produkcję urządzeń sieciowych firmie Celestica.

Cabletron - w ramach projektu restrukturyzacji - zamierza oddać w outsourcing produkcję urządzeń sieciowych firmie Celestica.

"To nieprawda, że zamierzamy sprzedać dział zajmujący się rozwojem oprogramowania Spectrum" - tak ostatnie pogłoski o zamiarze pozbycia się - kluczowego dla Cabletrona - działu oprogramowania wspomagającego zarządzanie fizyczną warstwą sieci skomentował Allen Finch, jeden z wiceprezesów firmy. Choć wyniki finansowe Cabletrona nie napawają optymizmem inwestorów, firma dąży do poprawienia swojej sytuacji finansowej, m.in. przez rozpoczęcie programu restrukturyzacji nazwanego Project Ignition. W jego ramach, z amerykańskiego koncernu wydzieli się dział zajmujący się rozwijaniem pakietu Spectrum.

Spectrum możliwości

Przed miesiącem w prasie amerykańskiej pojawiły się pogłoski, jakoby Cabletron przymierzał się do sprzedania działu zajmującego się rozwijaniem pakietu Spectrum - oprogramowania do zarządzania siecią. Pogłoski te dementują przedstawiciele kierownictwa firmy, którzy zapewniają, że Spectrum jest jedną z najbardziej dochodowych sfer działalności firmy. Cabletron planuje jednak wydzielić ten dział w osobną firmę, nad którą utrzyma kontrolę dzięki pakietowi 80% akcji. Pozostałe 20% akcji otrzymają niezależni inwestorzy. Nie wiadomo jeszcze jednak, jakie to będą firmy.

Wydzielając Spectrum, Cabletron chce udowodnić, że sprzedaż tego oprogramowania przynosi firmie zyski. Rynkowa wartość Cabletrona jest dziś bowiem szacowana na 800 mln USD i - według przedstawicieli firmy - wycena ta nie uwzględnia w ogóle oprogramowania Spectrum. "Wiemy, że wydzielone z naszych struktur Spectrum będzie firmą przynoszącą zyski. To pomoże nam przekonać analityków, że i z Cabletronem nie jest tak źle, jak im się wydaje" - mówi Allen Finch.

Outsourcing i nowe rynki

W ramach programu restrukturyzacji Project Ignition - mającego na celu redukcję kosztów funkcjonowania Cabletrona - firma zdecydowała się oddać w outsourcing firmie Celestica całą swoją produkcję. Według zapewnień przedstawicieli firmy, umożliwi to zmniejszenie rocznych kosztów o ok. 80 mln USD.

"Dzisiejsze sieci spełniają już niemal wszelkie stawiane im wymagania techniczne. W przyszłym stuleciu bardziej od konkretnych, zbliżonych funkcjonalnie urządzeń sieciowych liczyć się będzie oprogramowanie wzbogacające ich możliwości" - mówi Mike Skubisz, dyrektor ds. technologii w Cabletronie.

Według badań Cabletrona, aż 40% kosztów ponoszonych na realizację i utrzymanie infrastruktury sieciowej stanowią koszty jej zarządzania i utrzymania. Firma chce więc wzbogacić swoje urządzenia sieciowe o możliwość pełnej współpracy z usługami katalogowymi firm Novell i Microsoft. Zamierza także rozszerzyć pakiet Spectrum o możliwość zarządzania sprzętem sieciowym na bazie danych, przechowywanych w usługach katalogowych. Pozwalałoby to administratorom całkowicie zapomnieć o adresach MAC, IP czy nazwach stacji roboczych i serwerów, i postrzegać sieć wyłącznie jako zbiór usług sieciowych, które muszą być udostępnione konkretnym użytkownikom.

Cabletron planuje także w ciągu trzech najbliższych lat znacznie rozszerzyć swój udział w rynku dostawców usług internetowych i telekomunikacyjnych. Kierownictwo firmy jest zainteresowane jedynie tymi dostawcami usług internetowych, którzy obsługują klientów korporacyjnych. Obecnie sprzedaż produktów do tego sektora stanowi zaledwie 10-11% obrotów Cabletrona. W ciągu roku firma zamierza dwukrotnie powiększyć tę liczbę.