CV w branży IT: jak podkreślić swoje mocne strony?

Michael S. Smith jest weteranem zarządzania z 13-letnim doświadczeniem w branży IT. W krótkim czasie dokonał spektakularnych rzeczy, już na wczesnym etapie swojej kariery odpowiadając za potężne projekty, z którymi na dodatek świetnie sobie radził. Poskutkowało to szybkim awansem na stanowisko kierownicze. Obecnie pełni funkcję starszego menedżera ds. infrastruktury IT w dużej firmie technologicznej. Zawsze chętnie podejmował nowe wyzwania, ale od jakiegoś czasu odczuwał stagnację i szukał odmiany.

Chandra poszukujących pracy w IT

- Szukałem sposobu na przejście na bardziej zaawansowany szczebel w swojej karierze, ale jednocześnie miałem wrażenie, że moje CV w jakiś sposób uniemożliwia otrzymanie zaproszenia na tę pierwszą rozmowę rekrutacyjną – mówi Smith. Mimo, że wykorzystywał swoją sieć znajomości i siłę mediów społecznościowych, nie otrzymywał takich ofert, jakich oczekiwał.

- To było dość przygnębiające. W końcu zacząłem przeszukiwać takie serwisy, jak LinkedIn i Monster, szukając pracy, która odpowiadałaby mojemu doświadczeniu. Otrzymywałem oferty tymczasowych stanowisk, ale nic długofalowego. Miałem wrażenie, że moje CV było pomijane i nie trafiało do puli z życiorysami potencjalnych kandydatów – twierdzi Smith.

Zobacz również:

  • Wielka dziura w odporności

Podejrzewał, że jego CV z jakiegoś powodu nie spełnia swojego zadania. – Największym problemem było to, że moje stare CV nie opisywało wszystkiego, czym zajmowałem się w swojej dotychczasowej karierze. Miałem poczucie, że moje osiągnięcia nie są opisane w wystarczająco uporządkowany sposób i nie podkreślają moich umiejętności – mówi Smith.

Profesjonalni twórcy CV

Laura Smith-Proulx również jest weteranem w swojej dziedzinie. Dotychczas pracowała z niezliczoną ilością specjalistów, pomagając im w znalezieniu upragnionej pracy. Jest cenioną specjalistką i laureatką wielu nagród. Widząc, że Smith potrzebuje wsparcia, zaproponowała mu całkowitą przemianę jego CV.

Link do oryginalnego CV

Pierwsze wrażenie

- Zgodnie z moim pierwszym wrażeniem, CV zawierało bardzo dużo szczegółowych informacji, ale bardzo ciężko się je czytało. Można było zauważyć poszczególne awanse świadczące o szybkim rozwoju kariery i ogromnej wiedzy, ale trzeba było zagłębić się w szczegóły, aby zauważyć elementy świadczące o zdolności wspierania biznesu i ogólną zgodność poszczególnych obowiązków – wyjaśnia Smith-Proulx.

Każdy z nas ma do opowiedzenia jakąś historię w tle, dlatego szybko zorientowała się, dlaczego Smith odnosił sukcesy na poszczególnych stanowiskach. – W przypadku Smitha chodziło o to, że był prawdziwym liderem biznesu, kimś bardzo cenionym w swojej organizacji. Posiadał wewnętrzną wartość, która niekoniecznie była widoczna na pierwszy rzut oka, zwłaszcza jeśli chodzi o jego oryginalne CV – dodaje Smith-Proulx.

Rozpoznanie sytuacji przed zmianą CV

Proces przemiany CV zaczyna się od indywidualnej rozmowy specjalisty piszącego CV z kandydatem, podczas której wspólnie wypracowują to, co jest naprawdę ważne dla kandydata i sposób na jak najlepsze zaprezentowanie jego umiejętności w CV lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

- Kariera Smitha potoczyła się naprawdę szybko i nie polegała na przechodzeniu przez poszczególne szczeble stanowisk, choć zazwyczaj tak to wygląda. Jego znaczenie w firmie bardzo szybko wzrosło, częściowo dlatego, że już na początku swojej drogi zawodowej powierzano mu zarządzanie ważnymi projektami i rzucano go na głęboką wodę. Jego pozycja rosła wraz z rozwojem firmy – twierdzi Smith-Proulx.

Jedną z rzeczy, jak mówi Smith-Proulx, które pojawiły się w trakcie rozmowy było to, że Smith zobaczył się jako osobę mającą dobrą mieszankę wiedzy technologicznej i doświadczenia operacyjnego. – Wiele sposobów, w jakie wzbogacał firmę, miało korzenie w tym, że był otwarty na sugestie i kończył niektóre duże projekty tak, że przynosiły one jego firmie ogromne korzyści – dodaje Smith-Proulx.

Zbyt duże zagęszczenie słów

Jedną z pierwszych rzeczy w CV Smitha, na które zwróciła uwagę Smith-Proulx, był wysoki stopień zagęszczenia słów. Rzeczywiście, zawierało ono dużo dobrych informacji, ale niknęły one w ilości tekstu. – W pewnej mierze chodzi tutaj o szybkość przekazu – mówi Smith-Proulx. W pierwszej kolejności celem było uproszczenie i przerobienie CV tak, aby było lekkostrawne, a potencjalny pracodawca mógł w mgnieniu oka zorientować się, kim właściwie jest Smith.

- Tworząc CV, zawsze odnoszę się do wszystkich informacji, jakie uda mi się uzyskać od kandydata. Wywiady są zazwyczaj długie, ale dobrze jest usłyszeć nieco więcej o ogólnym kontekście tego, czym dana osoba się zajmowała. Jeżeli uda nam się przelać na papier to, co mówią, CV ma wtedy dużo silniejsze i dużo bardziej znaczące oddziaływanie – twierdzi Smith-Proux.

Zmiana wyglądu

Co prawda, rozwlekły życiorys Smith opowiadał historię jego kariery, ale wymagał uważnego wczytania się. Inaczej ciężko było wyszukać te „złote ziarna piasku”, dzięki którym potencjalny pracodawca mógłby zwrócić na niego uwagę. Smith-Proulx wprowadziła więc kilka zmian, m.in. dodała część zwaną podsumowanie lub kamieniami milowymi w karierze technologicznej. Jak twierdzi, dzięki tym zmianom potencjalny pracodawca może teraz naprawdę szybko zapoznać się z opisem kandydata.

- Jeśli Twój życiorys zawiera jakąś istotną informację, powinna ona wylądować zaraz na pierwszej stronie Twojego CV, najlepiej w jego górnej części. Inaczej nie będzie rzucać się w oczy – radzi Smith-Proulx.

Następnie, Smith-Proulx zajęła się najważniejszymi wydarzeniami w karierze Smitha. Przekształciła ich opisy tak, że stały się zwięzłe i dużo bardziej czytelne. Potem skupiła się na pierwszej stronie jego CV, aby mieć pewność, że potencjalny pracodawca będzie w stanie błyskawicznie zobaczyć, jak duży wpływ na rozwój swojej poprzedniej firmy miał Smith. Wprowadziła również mniejsze zmiany kosmetyczne, m.in. dodała nieco koloru, aby przełamać całkowicie białe tło i zastosowała różne czcionki.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200