CTIA: zdalne dezaktywowanie smartfonów to zły pomysł

Organizacja CTIA, zrzeszające amerykańskich operatorów telefonicznych, skrytykowała plany wprowadzenia rozwiązania, umożliwiającego odpowiednim instytucjom zdalne dezaktywowanie telefonów i smartfonów (np. w przypadku ich kradzieży). Zdaniem ekspertów z CTIA, na wprowadzeniu takiego systemu najbardziej skorzystać mogliby przestępcy.

Przedstawiciele organizacji złożyli w amerykańskiej Federalnej Komisji Komunikacji dokument, w którym szczegółowo wyjaśniają, dlaczego "kill switch" jest złym pomysłem. Ich zdaniem praktycznie niemożliwe będzie zachowanie w tajemnicy mechanizmu, w oparciu o który ma działać rozwiązanie (ponieważ dostęp do niego będzie musiała mieć całkiem spora grupa osób). To oznacza, że wyciek informacji będzie tylko kwestią czasu – a wtedy z systemu blokowania telefonów chętnie skorzystają przestępcy.

"Komunikat nakazujący telefonowi wyłączenie się – np. w formie specjalnego SMS-a – może być używany do nieuprawnionych działań, np. blokowania urządzeń przypadkowych użytkowników, klientów określonego operatora czy nawet funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości. Ryzyko takich ataków jest zbyt dużo – dlatego też operatorzy nigdy nie korzystali z podobnego rozwiązania, a wyłączanie usługi zawsze odbywa się po stronie operatora, a nigdy w urządzeniu" – wyjaśniają przedstawiciele CTIA.

Przypomnijmy: projekt o nazwie Secure Our Smartphones został przedstawiony w USA w czerwcu bieżącego roku – jest on promowany m.in. jako rozwiązanie problemów z kradzieżami urządzeń mobilnych (możliwość zdalnego zablokowania urządzenia w przypadku kradzieży ma w założeniu zniechęcić złodziei).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200