CTIA: WiMAX wstępem do 4G

Sprint Nextel ogłosił, że jako pierwszy operator na świecie zamierza wykorzystać technologię WiMAX do stworzenia sieci mobilnej czwartej generacji (4G).

Sprint Nextel ogłosił, że jako pierwszy operator na świecie zamierza wykorzystać technologię WiMAX do stworzenia sieci mobilnej czwartej generacji (4G).

Na targach CTIA Wireless 2007 przedstawiciele amerykańskiego operatora Nextel ogłosili plany rozwoju sieci WiMAX. Jeszcze w tym roku mają one zostać uruchomione w 19 amerykańskich miastach. Do końca 2008 r. zaś liczba punktów dostępowych w tej technologii przekroczy 100 mln. Sprint Nextel zamierza także podjąć działania mające na celu upowszechnienie nowych standardów wśród producentów układów scalonych i urządzeń przenośnych. Sprint Nextel ogłosił również, że jako pierwszy operator na świecie zamierza wykorzystać technologię WiMAX do stworzenia sieci mobilnej czwartej generacji (4G). Chce dzięki temu wyprzedzić innych operatorów o co najmniej dwa lata. Ma być to możliwe m.in. dzięki wykorzystaniu istniejącej już infrastruktury.

Alternatywy dla WiMAX

Amerykański Verizon Wireless również rozważa wykorzystanie standardów WiMAX. Przedstawiciele tej firmy biorą jednak pod uwagę także technologie Long Term Evolution i Ultra Mobile Broadband. Verizon Wireless porównuje nie tylko różnice w przepustowości i zasięgu w tych trzech standardach transmisji. Ważne są także koszty wdrożenia czy podejście producentów rozwiązań sprzętu i urządzeń mobilnych do każdej z tych technologii.

Dane z komórki dostępne przez Internet

  • Zaprezentowany na targach CTIA Wireless 2007 serwis MyGads.com pozwala na agregację i dostęp do danych zgromadzonych w telefonach komórkowych i komunikatorach internetowych.
  • Informacje są zapisywane w formie tekstowej, a dostęp do nich i dodawanie kolejnych danych są możliwe za pomocą wiadomości SMS lub tych przesyłanych z komunikatora internetowego.
  • W obu przypadkach konieczna jest wcześniejsza autoryzacja numeru telefonu lub identyfikatora użytkownika komunikatora. Informacje te mogą być także współdzielone z innymi osobami, np. członkami rodziny, którzy mają dzięki temu dostęp do numeru telefonu rodzinnego pediatry czy informacji o spotkaniach zapisanych w rodzinnym kalendarzu.
  • Wesja beta serwisu MyGads.com będzie dostępna w połowie 2007 r.

Ultra Mobile Broadband to konkurencyjna wobec WiMAX technologia będąca rozszerzeniem standardu telefonii komórkowej CDMA2000. Przewagą UMB nad WiMAX mają być znacznie większa przepustowość sieci oraz gwarancja poprawnego funkcjonowania odbiornika, nawet wtedy gdy porusza się on z dużą szybkością. Aktualnie trwają pracę nad standardem IEEE 802.16e pozwalającym na dostęp do sieci z urządzeń poruszających się nawet z prędkościami przekraczającymi 60 km/h. Trzecia z wymienionych technologii - Long Term Evolution - to rozwinięcie systemu telefonii komórkowej trzeciej generacji UMTS. Za główne zadania stojące obecnie przed firmami odpowiedzialnymi za rozwój nowych generacji technologii transmisji bezprzewodowej uważa się: zwiększenie zasięgu nadajników, zmniejszenie czasu dostępu do poszczególnych komórek sieci oraz redukcję kosztów budowy i funkcjonowania urządzeń.

Symantec zabezpieczy telefony i palmtopy

Firma Symantec przygotowuje rozwiązania przeznaczone dla takich urządzeń przenośnych, jak palmtopy i smartphony. Ich działanie ma być analogiczne do programów na komputery PC. Pakiet Symantec Mobile Security Suite 5 będzie posiadać m.in. funkcje szyfrowania danych w standardzie AES, zabezpieczenia przed spamem i tunelowanie VPN. Oprogramowanie to ma być przeznaczone dla urządzeń pracujących pod kontrolą systemu Windows Mobile i będzie dostępne w maju br. w cenie ok. 80 USD. Dotychczas oferta firmy Symantec dla platform mobilnych składała się z systemu antywirusowego dla Windows Mobile oraz programu antywirusowego i firewalla dla Symbiana.

Według Symanteca, przedsiębiorcy coraz częściej stają przed koniecznością zabezpieczenia danych znajdujących się na urządzeniach przenośnych. Brak takich zabezpieczeń może stanowić zagrożenie nie tylko dla ich danych, ale i dla całej sieci firmowej. Firma chce więc zagwarantować podobny poziom zabezpieczeń, jaki oferuje użytkownikom komputerów. Mobile Security Suite 5 ma pozwalać nie tylko na szyfrowanie danych, ale także na ograniczenie dostępu do całego urządzenia bądź niektórych katalogów za pomocą hasła. Możliwe będzie również ograniczenie dostępu do poszczególnych funkcji. Tunelowanie VPN, pozwalające na bezpieczne łączenie się z siecią firmową, ma być oparte na protokole IPSec. Oprogramowanie ma także umożliwiać zdalne wyczyszczenie pamięci urządzenia w przypadku gdy zostanie ono skradzione, a także śledzenie wszystkich działań wykonywanych przez nowego użytkownika.

Z kolei Nortel we współpracy z operatorem sieci satelitarnych Mobile Satellite Ventures zamierza opracować rozwiązanie przeznaczone dla operatorów miejskich sieci bezprzewodowych i sieci komórkowych 4G. Firma ta wygrała też przetarg na budowę sieci WiMAX na Dominikanie. Wciąż jednak największe kontrakty umykają firmie Nortel. Przegrała ona m.in. - szacowany na kilka miliardów dolarów - przetarg na budowę sieci WiMAX przez Sprint Nextel. Fakt ten oraz nie najlepsza sytuacja finansowa powodują, że coraz większa liczba analityków odradza kierownictwu Nortela kosztowne inwestycje w WiMAX. "Chcemy zostać czołowym producentem rozwiązań standardu WiMAX" - odpowiada Richard Lowe, kierujący działem odpowiedzialnym za rozwiązania mobilne.

Zintegrowana komunikacja

Podczas konferencji CTIA Nortel poinformował również o porozumieniu z Microsoftem, rozszerzającym współpracę nad budową zintegrowanych systemów komunikacyjnych, mających być podstawą dla nowej gałęzi usług. Firmy zjednoczyły siły w ramach paktu Innovative Communications Alliance, ma on doprowadzić do opracowania technologii łączących transmisję głosu, funkcje komunikatorów sieciowych, poczty, wideokonferencji i innych form komunikacji wraz z sygnalizacją dostępności poszczególnych użytkowników.

Na początku tego roku powstał projekt Converged Office - zintegrowane rozwiązanie komunikacyjne zbudowane na bazie pakietu Microsoft Office System 2007 i infrastruktury technicznej Nortela. Obecnie firmy ogłosiły, że poszerzają ofertę o rozwiązania przeznaczone dla operatorów sieci komunikacyjnych. Mają one być rozszerzoną wersją usług typu Centrex. Nowe rozwiązanie ma być stworzone w oparciu o oprogramowanie Nortel Communication Server 2000 i narzędzie Hosted Messaging & Collaboration Microsoftu. Połączenie tych rozwiązań ma pozwolić operatorom na hostowanie dla klientów takich rozwiązań, jak Exchange, SharePoint czy Office Live Communications Server. Rozwiązanie to ma być skierowane do firm mających od 50 do 200 linii telefonicznych.

Próby wprowadzenia zintegrowanych systemów komunikacyjnych odbędą się w połowie br. równolegle w Europie i Stanach Zjednoczonych. Komercyjne wprowadzenie ich na rynek planowane jest na koniec 2007 r.

Darmowy klient pocztowy GSM

Darmowy klient pocztowy oferowany przez firmę Flurry pozwala na korzystanie praktycznie z każdego konta pocztowego wykorzystującego protokoły POP3 i IMAP z dowolnego telefonu komórkowego obsługującego język Java. Program można pobrać po zarejestrowaniu się na stronie producenta. Poza odbieraniem i wysyłaniem listów elektronicznych, umożliwia on importowanie listy kontaktów z każdego konta pocztowego. Program może być też wykorzystywany jako czytnik kanałów RSS.


TOP 200