CSIRT NASK ostrzega i apeluje o zachowanie czujności

Specjaliści z CSIRT NASK (Computer Security Incident Response Team; Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego działający w ramach Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej) donoszą, że w porównaniu z rokiem 2019 liczba odnotowanych ataków phishingowych w Polsce wzrosła w 2020 roku ponad dwukrotnie, dokładnie o 117%.

NASK

Zjawisko phishingu (czyli podszywania się pod inną osobę lub instytucję w celu wyłudzenia np. loginu czy hasła do jakiejś ważnej usługi, poczty elektronicznej lub portalu społecznościowego) przybiera w ostatnich latach na sile. CSIRT NASK odnotował w minionym roku najwięcej jak do tej pory incydentów tego typu, bo ponad 7,6 tys. Stąd apel o zachowanie podwyższonej czujności i przestrzeganie reguł bezpieczeństwa, tak żeby nie stwarzać cyberprzestępcom okazji do nadużyć.

Jeśli chodzi o wszystkie naruszenia bezpieczeństwa, to w minionym roku CSIRT NASK odnotował prawie 35 tys. incydentów, z czego 10,4 tys. poddano szczegółowej analizie celem poznania technik stosowanych przez cyberprzestępców. Okazało się, że rośnie liczba ataków na urządzenia IoT - odnotowano ich niemal 6 tys. i wszystko wskazuje na to, że będzie ich coraz więcej. Nie powinno to być dla nikogo zaskoczeniem, bowiem urządzeń tego typu lawinowo przybywa.

Zobacz również:

  • Strategiczna współpraca NTT DATA Business Solutions i Beyond.pl
  • Rosną inwestycje w infrastrukturę brzegową
  • Sophos pisze o cyberzagrożeniach w 2023 roku

Przemysław Jaroszewski (kierownik działu CERT Polska) uważa, że ważnym elementem walki z tego typu zagrożeniami jest dostępność darmowych narzędzi analitycznych, które śledzą incydenty zagrożenia, takie jak np. n6 czy MWDB. W 2020 roku przy pomocy n6 przetworzono 212 mln zdarzeń bezpieczeństwa, z czego ponad połowa dotyczyła polskich sieci. W tym samym czasie system MWDB umożliwił przeanalizowanie 492 tys. próbek szkodliwego oprogramowania, w tym 22 tys. unikalnych konfiguracji malware.

NASK informuje też, że w koordynowanym przez niego programie Partnerstwo dla Cyberbezpieczeństwa uczestniczy coraz więcej firm. Na koniec 2020 roku program ten wspierało blisko 70 partnerów reprezentujących różne sektory gospodarki, co pozwalała im wymieniać informacje o zagrożeniach oraz podejmować wspólne inicjatywy i organizować konferencje.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200