CSA prezentuje nową architekturę bezpieczeństwa dla chmur obliczeniowych

Cloud Security Alliance (CSA) pracuje nad nową architekturą bezpieczeństwa (wykorzystującą głównie zaawansowane mechanizmy szyfrowania danych), dzięki której chmury obliczeniowe oraz sieci SDN (Software-Defined Networks) będą prawie w stu procentach odporne na włamania. Architektura bazuje w dużej części na rozwiązaniach stosowanych przez U.S. Department of Defense, chroniących sieci komputerowe używane przez tę organizację.

Opracowana przez CSA architektura nosi nazwę SDP (Software Defined Perimeter) i zapewnia chmurom oraz sieciom SDN bezpieczeństwo głównie dzięki dwóm technologiom: opartemu na VPN uwierzytelnianiu użytkowników oraz szyfrowaniu danych. U podstaw opracowania architektury legło przekonanie, że użytkownicy, aplikacje i wszystkie przepływy danych muszą bezwzględnie potwierdzić na sto procent swoją tożsamość, zanim uzyskają dostęp do jakiekolwiek sieci, chmury czy oferowanej przez te środowska usługi.

Architektura Software Defined Perimeter wykorzystuje zawansowane metody uwierzytelniania (w tym takie, które wymieniają i weryfikują cyfrowe certyfikaty) oraz bardzo silne algorytmy szyfrowania danych. CSA twierdzi, że jedna z wielki korporacji stosuje już (przynajmniej w części) zaproponowaną przez nią technologię i zapowiada, że na kolejnej, przyszłorocznej konferencji RSA Conference poda więcej szczegółów dotyczących architektury Software Defined Perimeter. Obiecuje też, że już wkrótce udostępni bezpłatnie technologię wszystkim zainteresowanym nią podmiotom w postaci kodu open source. W opinii CSA będzie to zwiastunem swego rodzaju rewolucji, jaka czeka nas w tak ważnym obszarze IT, jak bezpieczeństwo chmur obliczeniowych.

Zobacz również:

  • Już 6 czerwca duża migracja danych w usługach Google
  • SDP: co to jest i jak działa
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200