CSA chce zapobiegać atakom DDoS inicjowanym z chmur obliczeniowych

Wzrasta ilość firm (szczególnie z sektora finansowego), które są celem brutalnych ataków typu DDoS (Distributed Denial-of-Service), przeprowadzanych z użyciem chmur obliczeniowych. Mając to na uwadze organizacja Cloud Security Alliance (CSA) powołała do życia nową grupę roboczą (Anti-Bot Working Group), która zajmie się tym problemem i spróbuje opracować narzędzie zapobiegające tego typu atakom.

Ataki typu DDoS na instytucje finansowe i biznesowe są często przeprowadzane nie przy użyciu rozproszonych po całym świecie desktopów, ale przy użyciu chmur, a konkretnie zainstalowanych w nich serwerów należących do dostawców usług sieciowych, do którym hakerzy wcześniej włamują się i instalują na nich botnety inicjujące tego typu ataki.

Botnet taki jest w początkowej fazie uśpiony, ale w określonym przez hakera momencie przystępuje do działania i zaczyna bombardować swoją ofiarę (np. witrynę należącą do banku) milionami pakietów, dezorganizując kompletnie funkcjonowanie takiej instytucji. Mając na uwadze fakt, ze serwerów takich może być dziesiątki tysięcy, można sobie tylko wyobrazić co się wtedy dzieje.

Zobacz również:

  • AI jak obosieczny miecz
  • Wzrasta ilość ataków typu DDoS

Cloud Security Alliance chce opracować tak szybko jak jest to tylko możliwe odpowiednie narzędzie, które identyfikowałyby zawczasu ewentualne źródła takich ataków. Pośpiech, jak i szybkie powołanie grupy roboczej, spowodowany jest tym, że w ostatnim czasie coraz więcej instytucji finansowych pada ofiarą tego rodzaju ataków. Przeprowadzają je na pewno zorganizowane grupy cyber-przestępców, z którymi walka nie będzie łatwa.

CSA zamierza w najbliższym czasie opublikować dwa dokumenty ("Fundamental Anti-Bot Practices for Cloud Providers" i "Anti-Bot Toolkit Repository for Cloud Providers"), które nakreślą kierunki działania zmierzające do ograniczenia takich zagrożeń.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200