COVID-19: dyrektorzy IT tną wydatki

W wyniku pandemii koronawirusa część dyrektorów ds. informatyki decyduje się na ograniczenie inwestycji – wynika z najnowszego badania PwC „CIO Pulse Survey”. Dobra wiadomość jest taka, że planowane redukcje nakładów na IT nie będą w większości przypadków przekraczać 20% wartości budżetów.

Zamiar obniżenia wydatków na obsługę IT zadeklarowało 41% CIO z Polski i regionu EMEA, przepytanych przez PwC. To wynik większej niż przed pandemią potrzeby „zwiększenia efektywności operacyjnej”, jak czytamy w omówieniu raportu. Innymi słowy, trudniej w obecnej sytuacji podejmować decyzje, gdzie inwestować, a na czym oszczędzać.

Autorzy raportu zauważają jednak, że cięcie wydatków – rezygnacja lub odłożenie inwestycji w czasie – będzie dotyczyć w pierwszej kolejności projektów bieżących. Inicjatywy długoterminowe, na przykład związane z optymalizacją usług (lepsze customer experience), automatyzacją procesów czy cyberbezpieczeństwem, będą na ogół realizowane bez przeszkód.

Zobacz również:

  • Wracamy do biur, choć niekoniecznie. 70% firm przejdzie na model hybrydowy
  • Czy powstanie sieć zarządzania międzynarodowymi certyfikatami Covid-19?
  • Jak optymalizować koszty IT w czasach pandemii

Zresztą, poprawa doświadczeń użytkownika i cyberbezpieczeństwo znalazły się wśród najczęściej wymienianych przez dyrektorów IT priorytetów inwestycyjnych na rok 2021 – wskazało je odpowiednio 55 i 54% ankietowanych.

Średnio 70% badanych zadeklarowało duży wpływ epidemii na działalność ich organizacji, przy czym zdecydowanie częściej sygnalizowali to dyrektorzy IT z firm z branż konsumenckich (92%), podczas gdy podobną opinię w sektorze energetyki i użyteczności publicznej wyrażał co drugi ankietowany (52%).

Sposób, w jaki różne organizacje zreorganizowały tryb funkcjonowania w ostatnich miesiącach potwierdza, że pandemia przyśpieszy cyfrową transformację przedsiębiorstw. CIO też to rozumieją: tylko 16% ankietowanych w badaniu PwC wyraziło plany ograniczenia lub odroczenia wydatków z tym związanych.

Zdaniem Bartłomieja Kołodziejczyka, dyrektora w zespole doradztwa technologicznego w PwC, badanie potwierdza też, że usługi chmurowe znajdują się wśród priorytetów firm w Polsce. „Wynika to ze stosunkowo niskiego stopnia adopcji technologii chmurowych w naszym kraju, które są doskonałą odpowiedzią na niepewność związaną z kryzysem. Zapewniają znaczny potencjał redukcji kosztów, elastyczność w przypadku nagłych zmian wolumenów transakcji oraz możliwość szybkiego wdrażania nowoczesnych rozwiązań IT” – ocenia Kołodziejczyk.

To, jaki potencjał rozwojowy drzemie w polskiej chmurze, widać też chociażby po wynikach raportu Computerworld TOP200. Firmy, których dane uwzględniliśmy w najnowszej edycji badania, odnotowały w 2019 r. 1,4 mld zł netto przychodów ze sprzedaży usług chmurowych.

To oznacza prawie 30-proc. poprawę rok do roku – tempo wzrostu rynku jeszcze bardziej imponujące niż przed rokiem (23%). Tak duże skokowe wzrosty nie byłyby możliwe na rynku w pełni rozwiniętym i nasyconym.

Badanie „CIO Pulse Survey” zostało przeprowadzone przez PwC i Strategy& w maju 2020 r. Wzięło w nim udział 150 CIO z różnych krajów, w tym Holandii, Włoch, Polski, Hiszpanii i Niemiec.


TOP 200