COMPUTEX: pierwsze serwery z układami Barcelona

Producenci serwerów prezentują w Tajwanie na targach Computex pierwsze systemy obliczeniowe oparte na czterordzeniowym procesorze AMD (Opteron) noszącym kodową nazwę Barcelona.

Serwery oparte na układzie Barcelona (które wejdzie oficjalnie na rynek w najbliższych miesiącach) zademonstrowały Supermicro Computer, Tyan Computer i Uniwide Technologies.

Układ Barcelona jest produkowany w oparciu o technologię 65 nanometrów. Jest to pojedyncza płytka krzemu, na której znajdują się cztery rdzenie (procesory). Intelowskie czterordzeniowe układy mają inną konstrukcję. Są to dwie płytki krzemu (zamknięte w jednej obudowie), każda zawierająca dwa rdzenie obliczeniowe. AMD podaje, że układ Barcelona pracuje o 50 do 80% wydajniej niż produkowane obecnie procesory Opteron.

Zobacz również:

Firmy Uniwide i Supermicro zademonstrowały serwery, które wykorzystują zaszytą w układzie Barcelona opcję oszczędzania energii o nazwie Dual Dynamic Power Management. Dzięki niej rdzenie obliczeniowe i znajdujący się na scalaku kontroler pamięci pobierają prąd oddzielnie, co usprawnia proces zarządzania poborem mocy.

AMD obiecuje, że użytkownicy posiadający produkowane do tej pory układy Opteron będą mogli w łatwy sposób modyfikować swoje systemy, instalując w nich układ Barcelona. Będzie to możliwe po uaktualnieniu systemu BIOS znajdującego się na płycie głównej serwera.


TOP 200