COMP Rzeszów uruchomił Centrum Usług Internetowych

Ma ono umożliwić małym bankom korzystanie - na zasadach outsourcingu - z rozwiązań bankowości internetowej. Pierwszym klientem CUI jest Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka.

"Oferta naszego centrum jest skierowana do małych i średnich banków komercyjnych oraz banków spółdzielczych, które z różnych względów nie chcą ponosić wysokich nakładów inwestycyjnych związanych z wdrożeniem systemu do bankowości internetowej" - mówi Zbigniew Pomianek, zastępca dyrektora generalnego COMP Rzeszów SA. Centrum Usług Internetowych ma świadczyć tego typu usługi na zasadach outsourcingu.

Jak zapewniają przedstawiciele firmy COMP, banki będą płacić stały, miesięczny abonament, niezależnie od liczby klientów korzystających z ich serwisu. Pierwszym bankiem, który zaoferuje za pośrednictwem CUI usługi bankowości internetowej, będzie Podkarpacki Bank Spółdzielczy z Sanoka. "Szacowaliśmy, że inwestycja we własny system bankowości internetowej zwróciłaby się nam po 8 latach, podczas gdy dzierżawienie tego typu rozwiązań już po 3" - mówi Leszek Wojtas, prezes zarządu Podkarpackiego Banku Spółdzielczego.

COMP prowadzi wstępne rozmowy o udostępnieniu usług bankowości elektronicznej z kilkunastoma kolejnymi bankami.

Centrum oferuje także usługi tzw. teleserwisu, który umożliwia telefoniczny dostęp do salda rachunku, historii operacji, składania zleceń, czy zakładania lokat terminowych. Zarówno teleserwis, usługi bankowości internetowej, jak i WAP korzystają z tego samego serwera usług realizującego zlecenia klientów.

Jedną z usług oferowanych bankom przez CUI jest także odmiejscowienie rachunków ich klientów. Banki - posiadające systemy oddziałowe - będą mogły autoryzować transakcje klientów poprzez system Centrum Usług Internetowych, korzystając z podobnych mechanizmów jak klienci posiadający dostęp poprzez Internet.

***

Więcej w CW 26/2000 z 26 czerwca br.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200