CMO + CIO = ?

A jaki jest stan przygotowań? Ankieta dowodzi, że jesteśmy na początku drogi. Zaledwie 4% z ponad 300 ankietowanych CMO i 7% z 300 objętych badaniem CIO uważa, że ich firmy są dobrze przygotowane do wykorzystania cyfrowych kanałów marketingowych. Tylko 8% CMO i 6% CIO deklaruje, że dane i narzędzia analityczne są zintegrowane ze sobą w ich firmie. Z kolei jedynie 27% CIO i 29% CMO przyznaje, że ma problemy z integrowaniem najważniejszych elementów rozwiązań analitycznych albo wcale ich nie integruje.

CIO i CMO oczywiście dostrzegają wyraźną, nową tendencję w zachowaniach klientów firmy: oczekiwanie dostępu poprzez jeden punkt kontaktu, wsparcie online czy interaktywne doświadczenia konsumenckie w kontakcie z firmą. Odpowiednio 2/3 i 3/4 ankietowanych top menedżerów z tych obszarów uważa, że elektroniczny marketing jest ważny dla biznesu. I odpowiednio tylko 1/3 i 1/5 menedżerów z obu grup stwierdza, że zarząd w pełni dostrzega to wyzwanie i wspiera inwestycje w elektroniczny marketing.

CMO i CIO zgadzają się w sprawach ogólnych dotyczących znaczenia kanałów elektronicznych w działaniach marketingowych. Co więcej, uważają, że współpraca CMO i CIO, zbliżenie obu obszarów i wspólne projekty są strategiczną koniecznością. Dotychczasowe doświadczenia wystawiają ten optymizm na poważną próbę: dwie trzecie CMO i połowa CIO miała problemy lub poniosła porażkę przy projektach nastawionych na podniesienie skuteczności marketingu.

Świadomość potrzeb i trudności

Aby nieco odbrązowić obraz tak zgodnego postrzegania świata, należy dodać, że nie tylko brak budżetów (odpowiedź 59% marketerów) i deficyt poparcia zarządu ograniczają obie grupy (46% wskazań CIO). Marketingowcy uważają bowiem ponadto, że o ile znajomość zachowań klientów ma zasadnicze znaczenie, o tyle odczuwają brak wsparcia i zrozumienia IT dla projektów scalania i unifikacji danych, które często spoczywają niewykorzystane w poszczególnych silosach organizacji.

Z badania Accenture jasno wynika, że zarówno CIO, jak i CMO są wyjątkowo zgodni co do znaczenia technologii w budowaniu pozytywnego doświadczenia klientów, w poznawaniu oczekiwań i zwyczajów klienta i następnie przekuwaniu tej wiedzy na rynkową przewagę, innowacyjność. Obie grupy są jednak przy tym zgodne, że na razie słabo wykorzystują ten potencjał współpracy.


TOP 200