CIO obawiają się chmury

Wysokie oczekiwania dotyczące szybkiej i taniej implementacji nowych systemów w chmurze wywierają dużą presję na działy IT w przedsiębiorstwach. Dyrektorzy IT obawiają się, że zespoły biznesowe mogą omijać dział IT i samodzielnie nabywać usługi w chmurze - wynika z badania przeprowadzonego przez Forrester Consulting na zlecenie BMC Software.

"Sondaż pomógł nam zlokalizować problemy odczuwane zarówno przez firmy, jak i działy IT, które próbują zaadaptować swoją strategię do coraz powszechniejszego wykorzystania chmur publicznych. Wniosek jest taki, że firmy potrzebują kompleksowego, zunifikowanego środowiska, które połączy wszystko od mainframe’a do chmury" - powiedział Mark Settle, dyrektor ds. informacji w BMC. Badanie pokazało, że dyrektorzy ds. IT obawiają się, że liderzy biznesowi postrzegają przetwarzanie danych w chmurze jako sposób na pominięcie działu IT. Spośród ankietowanych dyrektorów IT 72% potwierdza, że kierownictwo ich firm postrzega chmurę jako sposób na uniezależnienie się od działu IT. Presja na ograniczenie kosztów, uproszczenie systemu oraz świadczenie lepszych, tańszych, szybszych usług sprawia, że działy IT mają problemy ze spełnieniem oczekiwań.

Firmy rzeczywiście pomijają działy IT i korzystają z chmur publicznych, co przyczynia się do złożoności środowiska IT. Około 58% respondentów wykonuje krytyczne obciążenia robocze w niezarządzanych chmurach publicznych bez względu na zasady obowiązujące w firmie, podczas gdy tylko 36% ma politykę, która to dopuszcza. Co więcej, respondenci twierdzą, że chmury publiczne nabyte przez działy inne niż IT stanowią główny czynnik złożoności i ryzyka. Widać, że publiczne usługi w chmurze muszą być częścią kompleksowej strategii. Działy IT uważają, że to one powinny zarządzać publicznymi usługami w chmurze, ale zdają sobie sprawę, że zapewnienie wysokiego poziomu usług będzie trudne. Ponadto 71% respondentów uważa, że to dział IT powinien być odpowiedzialny za zagwarantowanie, że publiczne usługi będą spełniać wymagania firm w zakresie wydajności, bezpieczeństwa i dostępności, a 61% przyznaje, że zapewnienie tego samego poziomu zarządzania publicznymi i prywatnymi usługami w chmurze będzie trudne.

Zobacz również:

  • Dell Technologies Forum 2023
  • Jak złapać cyfrową równowagę?

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200