CIO Roku: Tomasz Matuła!

Dyrektor Pionu Infrastruktury TP jest CIO Roku 2010: jury konkursu ogłosiło werdykt podczas uroczystej gali, która odbyła się w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie.

CIO Roku: Tomasz Matuła!
CIO Roku 2010 został Tomasz Matuła, dyrektor Pionu Infrastruktury. Podczas laudacji, którą wygłosił w imieniu jury Jacek Pulwarski, CIO w PAP, podkreślona została konsekwencja i niezwykły upór laureata w przeprowadzeniu zakrojonej na szereg lat wielkiej zmiany technologicznej w największej firmie telekomunikacyjnej w Polsce.

Drugie miejsce w konkursie zajął Dariusz Stolarczyk, wiceprezes ds. operacji, IT i łańcucha dostaw w NFI Empik Fashion & Media, natomiast trzecie miejsce - Józef Wacnik, dyrektor Wydziału Informatyki i Telekomunikacji w Polskim Radiu. Jury przyznało wyróżnienie Łukaszowi Neumanowi, dyrektorowi IT z firmy Kruk SA.

Tomasz Matuła jest od kilku lat członkiem Klubu CIO. Oprócz niego w konkursie brali udział także inni CIO ze środowiska Klubu, kwalifikując się do grona finałowej ósemki pretendentów do tytułu CIO Roku: Piotr Orłowski, DHL Express Central Europe; Jerzy Badowski, dyrektor IT w Inter Partner Assistance; Paweł Fornalczyk, dyrektor IT w PHP Polski Tytoń; Jarosław Klasa, szef IT w PKP Cargo. W opinii przedstawicieli jury, "wszyscy uczestnicy tegorocznej edycji konkursu dowiedli, że odnieśli w 2010 r. w swoich firmach zwycięstwa, dokonując ważnych zmian". Serdecznie gratulujemy laureatom, finalistom i uczestnikom konkursu!

Gala tegorocznej, 8. edycji Konkursu CIO Roku odbyła się w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie. W imprezie towarzyszącej ogłoszeniu wyników konkursu udział wzięło ponad 120 osób ze środowiska top menedżerów IT.

CIO Roku: Tomasz Matuła!
Tomasz Matuła, dyrektor Pionu Infrastruktury IT Grupy TP

Pochwalił nam się (choć może słowo: pochwalił nie jest najwłaściwsze, gdyż jest bardzo skromnym człowiekiem) projektem konsolidacji infrastruktury IT. Nie wdając się w szczegóły techniczne tego wspaniałego projektu, można go scharakteryzować tak: z 230 serwerowni na terenie Polski firma doszła do jednej serwerowni produkcyjnej i dwóch małych serwerowni - deweloperskiej i wspomagającej - przy czym poziom ilości infrastruktury wirtualnej osiągnął 23%. W ciągu trzech lat oszczędności na kosztach utrzymania data center wyniosły 11 mln zł, a oszczędności na licencjach bazodanowych - 14 mln zł. Nie korzystano przy tym z pomocy żadnych firm konsultingowych i integratorów.

Firma wdrożyła wszystkie procesy na bazie ITIL, w tym katalog usług infrastrukturalnych jako podstawę wyceny i rozliczeń (...). Portfolio usług infrastruktury jest imponujące, wszystko "as a service": data center, infrastructure, platform, communications, software, security; stanowi to źródło przewagi konkurencyjnej - dzięki tym rozwiązaniom firma mogła rozpocząć świadczenie swoim klientom zupełnie nowych usług ICT. Ten projekt to de facto "chmura prywatna" czy, jak mówi nasz laureat: pre-cloud.

Firma, dla której pracuje, należy do dużej międzynarodowej grupy, gdzie prym wiedzie nacja bardzo miłych, przepełnionych radością życia ludzi, którzy jednakowoż mają tę cechę, że rzadko chwalą innych. Ils sont comme ca, rien a faire. Ale tutaj było inaczej: nasz laureat i projekt, który poprowadził, zyskali znakomite opinie. Warto je przeczytać.

Jacek Pulwarski, PAP

CIO Roku: Tomasz Matuła!
Dariusz Stolarczyk, wiceprezes ds. operacji, IT i łańcucha dostaw w NFI Empik Fashion & Media

Osoba, którą chciałbym przedstawić, ma kilka cech oczywistych, nudnych. Jest świetnie wykształcony, a po drugie, ma przebogate doświadczenie, po trzecie, nie jest to tylko doświadczenie CIO, po czwarte jego projekty także były nudne, gdyż zwiększały przewagę konkurencyjną, transparentność raportowania, efektywność firmy, którą reprezentuje. Ale to wszystko nudne, przejdźmy do rzeczy, które są ciekawe dla CIO.

Laureat II miejsca w Konkursie CIO Roku działał w niesłychanie trudnych warunkach, jego firma znacznie się zmieniła. A mimo wszystko projekt trwał, zapewne bardzo poszerzając zakres obowiązków kandydata, którego pochwałę wygłaszam. CIO ten, swoją elastycznością, swoją osobowością zapewnił jego powodzenie. Inną rzeczą, która bardzo mnie uderzyła, był fakt, że pomimo nagłego wzrostu i dużej zmienności, obrane cele zostały zrealizowane, a w firmie pojawiło się przy okazji bardzo dużo innowacyjności. II miejsce w konkursie CIO Roku zajął Dariusz Stolarczyk, CIO i COO NFI Empik Media Fashion.

Tomasz Kuźmierz, DnB Nord

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200