CIO Roku: Tomasz Matuła!

CIO Roku: Tomasz Matuła!
Józef Wacnik, dyrektor Wydziału Telekomunikacji i Informatyki, Polskie Radio, III miejsce w Konkursie CIO Roku 2010

Pan Józef Wacnik przedstawił jury dwa powiązane ze sobą projekty wdrożone w Polskim Radiu. Pierwszy z nich to wdrożenie głównego systemu produkcyjno-emisyjnego Dalet Radio Suite HD. Innowacyjność tego projektu polega na umożliwieniu na jednym stanowisku wprowadzania, przygotowania i umieszczenia w "ramówce" gotowych materiałów do emisji. Umożliwia również pracę zdalną i mobilną. Drugi projekt polegał na wdrożeniu Multimedialnej Radiowej Bazy Danych. W ramach tego projektu realizowana jest digitalizacja archiwum Polskiego Radia z 85 lat jego historii oraz automatyczne gromadzenie i opisywanie materiałów z bieżącej produkcji, a także obróbka i konwersja do żądanego formatu pliku materiałów zamawianych przez dziennikarzy. Projekty te w istotny sposób wpłynęły na styl pracy w Polskim Radiu i są wspaniałym przykładem wspierania przez informatykę codziennej, bieżącej pracy reporterów i osób współpracujących z radiem. Zastosowane rozwiązania kreują nowe możliwości i są autentycznym uproszczeniem, ułatwieniem procesów produkcyjnych i emisyjnych w Polskim Radiu.

Wyróżnienie zostało przyznane panu Józefowi Wacnikowi za skuteczne wdrażanie bardzo skomplikowanego, rozległego, mającego wielu użytkowników końcowych, zintegrowanego systemu informatycznego wspierającego produkcyjne i emisyjne procesy w Polskim Radiu.

Jednocześnie jury doceniło cechy osobowe pana Wacnika, uznając jego zaangażowanie, wizjonerstwo, profesjonalizm i niezłomność w prowadzeniu projektu, który w poprzednich latach podlegał poważnym perypetiom.

Małgorzata Korycka-Purchała, PZU

CIO Roku: Tomasz Matuła!
Łukasz Neuman, dyrektor ds. IT, KRUK SA, wyróżnienie w Konkursie CIO Roku 2010

Jest to niewątpliwa przyjemność zaprezentować CIO, który swoją pracą i zaangażowaniem miał tak duży wpływ na modernizację swojej firmy. Trudno nie docenić pasji i zaangażowania kandydata w unowocześnianie organizacji, z którą jest związany już od 9 lat. Z ankiety, którą przesłał, wynotowałem sobie kilka zdań, które w mojej ocenie dobrze charakteryzują kandydata i wyjaśniają, dlaczego został przez jury konkursu uhonorowany wyróżnieniem.

"To właśnie na pracownikach staram się skupić swoją uwagę. Nie wystarczy już kierować ludźmi, trzeba umiejętnie wydobyć z nich potencjał, skupić się na ich wartościach i dobrze nimi zarządzać". Skupianie się na pracownikach, ciągłe budowanie zespołu, wyszukiwanie liderów, umiejętne motywowanie podwładnych dobrze charakteryzują wyróżnionego.

Ale to tylko odpowiedź na pytanie, jakim jest człowiekiem. Drugie pytanie brzmiało: co takiego jego praca przyniosła firmie? Bardzo ciekawy był według kandydata start projektu: "Trzeba było stanąć na wyżynach, żeby zrobić coś z niczego. Wiedziałem, co należy zrobić, nie widziałem tylko jak".

A co powstało "z niczego"?

"Powstał zgrany, silny zespół IT zdolny do podjęcia się każdego zadania".

"System, dzięki któremu wykorzystanie podstawowego narzędzia pracy (telefon) wzrosło trzykrotnie. Wzrosła skuteczność w dodzwanianiu się do klientów. Powstał system, który inicjuje ponad 5 mln połączeń miesięcznie, a firma zaoszczędziła pieniądze na innych działaniach".

Jako wynika z kierowanych przez niego projektów mamy na rynku firmę informatyczną zajmującą się windykacją.

Dariusz Zawistowski, Telepizza Poland


TOP 200