CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Michał Paprocki, CEO w ING Services Polska został CIO Roku 2017! 6 grudnia podczas 15. Gali CIO Roku ogłoszono wyniki najstarszego i najważniejszego w Polsce konkursu na najlepszego CIO, przyznano także nagrody Diament CIO.

Zwycięzcą konkursu został Michał Paprocki, CEO ING Services Polska, spółki technologicznej obsługującej globalną Grupę ING.

Marek Niziołek, CIO Grupy Synthos został nagrodzony tytułem Diament CIO 2017 “CIO cyfrowej syntezy”;

Grażyna Musiatowicz-Podbiał, członek zarządu odpowiedzialny za Pion Operacji, Logistyki i IT Nest Bank, tytułem Diament CIO 2017 “CIO czystych form”;

Piotr Słomianny, CFO i CIO w MPWiK Wrocław, tytułem Diament CIO 2017 “CIO cyfrowy przewodnik branży”.

Z okazji XV lecia działalności Klubu CIO, Sławomir Panasiuk, wiceprezes KDPW SA został nagrodzony tytułem Lew Klubu CIO XV-lecia.

Jury 15 konkursu CIO Roku nagrodziło tytułem CIO Roku 2017 Michała Paprockiego, szefa spółki technologicznej obsługującej globalna grupę ING. Zdecydował się on na radykalną, ryzykowną, ale dokonaną z powodzeniem zmianę modelu działania aby zapewnić świetnie prosperującej dotąd organizacji firmie - przyszłość w dłuższej perspektywie. Jego zdaniem bowiem, dotychczasowy model SSC - to pułapka rozwojowa.

“Jest to ślad, jaki chcę pozostawić w firmie. (...) Sądzę, że to jest skok, jakiego na tym etapie rozwoju gospodarki, na ten moment i kontekst makroekonomiczny, potrzebujemy bezwzględnie” - mówił w wywiadzie Michał Paprocki.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Michał Paprocki, CIO Roku 2017 odebrał statuetkę z rąk Tomasza Krawczuka, CIO Roku 2016.

“My dążymy do przestawienia się na pozycję globalnego gracza. Idziemy – odwołując się do żeglarskich analogii Twaina – w silny przechył, do halsu, który wyprowadza nas na całkiem nowe wody.

Aby to uzyskać trzeba było odejść od typowego w Polsce modelu command&control. Jesteśmy społeczeństwem bardzo hierarchicznym, więc godzimy się pracować poniżej kompetencji. Ale przecież jednocześnie mamy fantazję, odwagę, umiłowanie wolności, indywidualizm. Kiedy zastanawiałem się, co w tej zmianie będzie nas wspierać, to właśnie te cechy, ten potencjał.

Nasza zmiana jest wreszcie zainspirowana także tym, co widzę z perspektywy naszej firmy. Widzę wielkich dostawców, których czas przemija – HP, Microsoft, IBM, Oracle – którzy mają coraz mniej adekwatne dla nas rozwiązania. Jeszcze trzy lata temu przypadałoby na nich 80% technologii. Dziś nie wiem, czy jest to ¼ “ - mówił CIO Roku 2017.

„Głęboko utożsamiam się ze zmianą, jaką wprowadziłem w ISP. Postrzegam ją jako szansę dla firmy i pracowników, szansę na uwolnienie ogromnego potencjału wiedzy, odwagi. Gdy zostałem prezesem ISP, przyjąłem sobie za cel przeprowadzenie transformacji firmy w ciągu trzech do czterech lat. Postanowiłem, że firma zmieni profil z procesowo-operacyjnego na technologiczny i innowacyjny, a pomostem, po którym przechodzimy, jest wdrożenie metodyki Agile. Nasz cel wspiera strategię ING (to become the next generation digital bank), jego realizacja jednoznacznie plasuje nas w awangardzie tej korporacyjnej transformacji” – podsumowuje Michał Paprocki.

Więcej w wywiadzie z Michałem Paprockim, CIO Roku 2017 pod tytułem "Ucieczka z pułapki średniego rozwoju", o zmianach organizacyjnych ING Services Polska także w artykule "Zmienić się, przetrwać, zwyciężyć".

***

Marek Niziołek, CIO Grupy Synthos został nagrodzony tytułem Diament CIO 2017 “CIO cyfrowej syntezy”.

W 2017 r. w Grupie Synthos powstały zręby koncepcji przemysł 4.0. Uruchomienie tej koncepcji oznacza szereg korzyści i otwiera ciekawe perspektywy na dalsze udoskonalenia.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Marek Niziołek, laureat Diamentu CIO 2017 "CIO cyfrowej syntezy", odbiera nagrodę z rąk Sławomira Panasiuka, CIO 2009, wiceprezesa KDPW SA.

„Postawiliśmy pewne, stabilne zręby dla działania firmy w kategoriach koncepcji przemysłu 4.0. To wspiera operacyjne i strategiczne cele Grupy Synthos, otwierając wiele możliwości na przyszłość. Zadbaliśmy o integrację, o bezpieczeństwo, zasialiśmy ruch optymalizacyjny w wymiarze procesowym, opierając się na wykreowanym środowisku IoT.

Jest to efekt mojej misji, pracy i współpracy z innymi kluczowymi menedżerami grupy w ostatnich latach w Synthos. Można to określić mianem budowy technologii wspierającej realizację takiej wizji przemysłu” – mówi Marek Niziołek, CIO Grupy Synthos. O dokonaniach Marka Niziołka w Synthos więcej piszemy w tekście "Wielka cyfrowa synteza", zapraszamy także do lektury wywiadu "Bezpieczny tranzyt do ekosystemu IoT".

***

Grażyna Musiatowicz-Podbiał, członek zarządu odpowiedzialny za Pion Operacji, Logistyki i IT Nest Bank, została uhonorowana tytułem Diament CIO 2017 “CIO czystych form”.

W ciągu 18 ostatnich miesięcy Nest Bank przeszedł proces gruntownej reorganizacji, stając się bankiem oferującym usługi i produkty dla klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw. Fundamentem zmiany była reorganizacja IT, której owocem jest szczupła, procesowo zautomatyzowana, oparta na uproszczonej architekturze organizacja.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Grażyna Musiatowicz-Podbiał lauretką Diamentu CIO 2017 "CIO czystych form"

"Jestem bardzo zadowolona z tempa zmian, szczególnie biorąc pod uwagę fakt, że projekty związane z uproszczeniem architektury to jeden z trzech równolegle prowadzonych dużych strumieni zmian.

Żadnego z nich nie można było zaniedbać czy opóźnić, bo każdy z nich wprowadzał niezbędne elementy strategii. Konkretna agenda i tempo zmian podyktowane były rozpoznaniem ich zakresu, zbieżnością z agendą pozostałych strumieni oraz naturalnie priorytetowością efektu" - powiedziała w wywiadzie laureatka Diamentu CIO 2017. Więcej w naszym wywiadzie z Grażyna Musiatowicz-Podbiał "Bank czystych form". Opis zmian w Nest Banku "Najlepsze przed nami".

***

Piotr Słomianny, CFO i CIO w MPWiK Wrocław, został uhonorowany tytułem Diament CIO 2017 “CIO cyfrowy przewodnik branży”.

Na kanwie bezprecedensowego sukcesu rozwiązania IoT do wykrywania awarii sieci wodociągowej, stworzonego i wdrożonego we wrocławskim MPWiK, powstają i wprowadzane są w życie kolejne pomysły i koncepcje.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Piotr Słomianny, laureat Diamentu CIO 2017 "CIO cyfrowy przewodnik branży"

„Dzięki tym działaniom mogę stwierdzić, że w poprzednich latach zmienialiśmy swoją organizację, a w roku 2017 po raz pierwszy wywarliśmy istotny wpływ na kierunek rozwoju całej branży”

– mówi Piotr Słomianny, laureat Diamentu CIO 2017. I dodaje: "Sukces wdrożenia SmartFlow ośmielił do pracy w tym modelu nad komercjalizacją. W czerwcu 2017 r. podpisaliśmy z firmą Future Processing umowę na wspólną sprzedaż SmartFlow, a obecnie prowadzimy rozmowy z 52 spółkami i jesteśmy w trakcie podpisywania pierwszej umowy na wdrożenie”. Więcej o dokonaniach MPWiK we Wrocławiu w tekście "Żywa woda" i wywiadzie z laureatem "Śmiało czerpiemy z cyfryzacji".

Lew Klubu CIO XV-lecia został wybrany przez klubową społeczność w drodze głosowania.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Sławomir Panasiuk, CIO Roku 2009 z nagrodą Lew Klubu CIO XV-lecia.

Najbardziej zaangażowanym, cenionym, widocznym w Klubie z grona laureatów CIO Roku - społeczność klubowa uznała Sławomira Panasiuka, wiceprezesa KDPW SA, CIO Roku 2009. Gratulujemy!

Rozdanie nagród poprzedziła debata oksfordzka.

CIO Roku 2017: Michał Paprocki!

Kluczowa runda debaty oksfordzkiej. Przemawia Marcin Somla (SER Group).

Tezę "Cyfrowa transformacja to rewolucja. Rewolucja to czas wojny i chaosu z dostawcami" skutecznie przeprowadziła Drużyna CIO w składzie: Tomasz Krawczuk (CIO Fabryki Mebli Forte, CIO Roku 2016), Grzegorz Mach (CIO KGHM) i Michał Paprocki (CEO ING Services Polska, CIO Roku 2017). Pola dzielnie dotrzymywała Drużyna twórców, wizjonerów i dostawców technologii, w składzie: Marcin Somla (SER Group, na zdjęciu - przemawia), Witold Malina (Asseco) i Adam Wojtkowski (Oracle).

Partnerem Gali CIO była firma IPR Insights. Partnerem merytorycznym Gali - Asseco Polska.

Partnerzy nagród Diament CIO, to Fortinet oraz PKO BP Finat.

Oto, co Jolanta Malak, regionalny dyrektor sprzedaży Fortinet na Polskę, Ukrainę i Białoruś powiedziała po częsci oficjalnej Gali CIO Roku 2017:

Gratulacje dla laureatów, finalistów i uczestników 15 jubileuszowej edycji konkursu CIO Roku! Dziękujemy wszystkim za świetną atmosferę podczas Gali. Do zobaczenia w 2018!

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200