CHS kupuje Vobis

CHS zapowiedział przejęcie niemieckiej grupy firm Vobis AG.

CHS zapowiedział przejęcie niemieckiej grupy firm AG.

Peacock System, Maxdata Computer, Assembly i Vobis Microcomputer, wchodzące w skład grupy Vobis AG, zostaną przejęte przez CHS Electronics za 320 mln USD, jeżeli wyrazi na to zgodę Unia Europejska. Przejęcie niemieckiej grupy oznacza, że firma dystrybucyjna CHS niemalże z dnia na dzień stanie się jednocześnie zarówno producentem komputerów, jak i ich bezpośrednim sprzedawcą.

Za przejęcie czterech spółek, których łączna sprzedaż w 1997 r. wynosiła 2,3 mld USD w Vobis AG, CHS zapłaci koncernowi Metro AG 295 mln USD w gotówce i 25 mln USD w akcjach.

"Maxdata to dobra, ciesząca się szacunkiem klientów marka. Jej posiadanie pozwala na osiągnięcie większego marginesu zysku niż w przypadku urządzeń obcej produkcji" - stwierdził Craig Toll, dyrektor finansowy CHS. Oznacza to, że prawdopodobnie CHS nie planuje zamknięcia Maxdaty, która jest faktycznym pośrednikiem między spółką Vobis Assembly, składającą na jej zamówienie komputery Belinea i Artist, a siecią dealerów. "CHS będzie doskonałym pasem transmisyjnym do sprzedaży naszych komputerów na świecie" - stwierdził Holger Lampatz, założyciel i prezes Maxdaty. Losu Maxdaty może nie podzielić sieć sprzedaży detalicznej Vobis Microcomputer, która w Niemczech przynosi straty. "Zastanawiamy się nad sprzedażą, utrzymaniem bądź zamknięciem spółki, której notowania nie są najlepsze" - stwierdził Craig Toll.

W przeciwieństwie do rodzimego niemieckiego rynku, sieć sklepów Vobisa w Polsce radzi sobie bardzo dobrze. Utrzymując stabilny wzrost na poziomie 20% w ostatnich latach, firma w tym roku zamierza prawie podwoić sprzedaż, dochodząc z 94 mln zł w 1997 r. do 160 mln zł w 1998 r. Jak twierdzą przedstawiciele spółki, do końca roku Vobis będzie miał 20 sklepów na terenie kraju.

Dla COMPUTERWORLD komentują

Ireneusz Dąbrowski, prezes Computer 2000 Polska

Jestem przekonany, że CHS nie zamknie sklepów Vobisu. Zastanawiam się tylko, jak ten fakt zostanie przyjęty przez dealerów. Nie można bowiem wykluczyć, że część z nich, szczególnie ci, którzy konkurują bezpośrednio z niemieckim detalistą, tak zorganizuje swój system zakupów u dystrybutorów, by nie wspierać własnego konkurenta.

Andrzej Sobol, dyrektor handlowy ABC Data

Dla CHS od zawsze id?e fixe było posiadanie własnej marki. Do tej pory produkty Karmy i Frank und Walter spełniały taką rolę. Wraz z przejęciem Maxdaty komputery Artist i monitory Belinea będą również należały do koncernu, który może dowolnie formułować ich wizerunek i cenę na rynku. Niejasna jest przyszłość sieci sklepów Vobisu. Mam jednak nadzieję, że w tym wypadku nastąpi pozytywny efekt wzajemnej synergii.

Dariusz Pietraszkiewicz, prezes Vobis Microcomputer

Nie trzeba powtarzać, że dzięki fuzji z CHS zwiększy się siła nabywcza i znaczenie firmy Vobis na polskim rynku. Innym problemem jest nieuchronny konflikt dwóch kanałów sprzedaży, czyli sprzedaży bezpośredniej, którą prowadzimy, i dystrybucji, w której celuje ABC Data, MSP i Karma. Nie sądzę jednak, aby ten konflikt przy zachowaniu niezależności Vobisu był nierozwiązywalny i miał istotne znaczenie dla polskiego rynku.


TOP 200