CHS Electronics broni się przed bankructwem

Koncern dystrybucyjny zdecydował się na podjęcie działań polegających na kontynuowaniu działalności pod ochroną sądową przed wierzycielami.

CHS Electronics, amerykański dystrybutor, który w zeszłym roku rozpoczął wycofywanie się z rynków europejskich, zwrócił się do sądu o ochronę przed wierzycielami. Działania takie są zgodne z amerykańskim prawem i pozwalają bankrutującej firmie funkcjonować przez pewien okres, dzięki czemu zyskuje ona szansę na wyjście z kłopotów finansowych. Dla CHS oznaczałoby to uzyskanie zgody na przeprowadzenie zmian organizacyjnych, w tym finalizacji sprzedaży swoich oddziałów europejskich.

W Polsce CHS Electronics był właścicielem ABC Data, MSP/TH'systems, Karma Polska i DNS Polska. Po wchłonięciu w ub.r. przez ABC Data firm MSP i Karma, a następnie odkupieniu części udziałów firmy od CHS Electronic, Krzysztof Musiał, prezes ABC Data, przejął na początku 2000 r. większościowe udziały także w DNS.

Z kolei pod koniec marca br. ABC Data została w całości przejęta przez europejski koncern dystrybucyjny Actebis. Pakiet 40% akcji ABC Data koncern nabył od CHS Electronics, natomiast pozostałe 60% od Krzysztofa Musiała.

Poza wystąpieniem do sadu, CHS poinformował, że w ramach planu restrukturyzacji zawarł już umowy z głównymi wierzycielami. Firma chce przeprowadzić wszystkie zmiany organizacyjne do sierpnia br. Reorganizacja dopuszcza otrzymanie przez wierzycieli udziałów lub papierów dłużnych duńskiej firmy Europa IT, założonej przez Marka Keougha, byłego dyrektora ds. operacyjnych CHS. W zamian CHS zamierza odsprzedać posiadane europejskie oddziały tej firmie.

Plan restrukturyzacyjny przewiduje, że wierzyciele otrzymają papiery wartościowe Europa IT, warte 67,5 mln USD, 15% akcji tej firmy, oraz 25% akcji zrestrukturyzowanej CHS. Do CHS ma należeć 5% akcji Europa IT.

Kłopoty finansowe amerykańskiego dystrybutora zaczęły się, gdy odkryto, że firma przeszacowała udzielane w 1998 r. rabaty. Miało to bezpośredni wpływ na zyski firmy, uzyskane w roku finansowym 1999. Firma zdecydowała się wtedy na zmniejszenie zatrudnienia, zamknięcie magazynów i wycofanie się z niektórych rynków.

***

ABC Data przejęta przez Actebis

Kłopoty europejskich oddziałów CHS Electronics

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200