CES: hity Intela i Data Drive Thru

Na zakończonych wczoraj targach CES pokazano wiele ciekawych i nowatorskich produktów. Warto jednak wymienić dwa rozwiązania opracowane przez Data Drive Thru i Intel, które wzbudziły szczególne zainteresowanie osób odwiedzających targi.

Amerykańska firma Data Drive Thru (mająca swoją siedzibę w Teksasie) zaprezentowała rozwiązanie, które pozwala w prosty sposób przenosić pliki z komputera PC na komputer Mac, bez konieczności instalowania dodatkowego oprogramowania na każdym z komputerów.

CES: hity Intela i Data Drive Thru
Produkt nosi nazwę iTornado i pojawi się w sprzedaży 1 marca. Rozwiązanie (kosztujące 79,95 USD) ma postać niewielkiego pudełka, w którym Data Drive Thru instaluje mini-komputer. W skład rozwiązania wchodzą oczywiście dwa kable- jeden łączący komputer PC z urządzeniem iTornado, a drugi łączący komputer Mac z tym urządzeniem.

Zobacz również:

Podczas pokazu użytkownicy mogli przenosić pliki z jednego komputera do drugiego, posługując się myszą i standardową metodą przeciągnij-i-upuść. Dane są transferowane przez porty USB z szybkością 25 Mb/s. Firma Data Drive Thru opracowała wcześniej podobne rozwiązanie o nazwie Tornado, które służy do przenoszenia plików między komputerami PC.

Intel zademonstrował na swoim stoisku prototypową pamięć SSD (opartą na technologii szeregowego zapisywania/odczytywania danych), która zastąpi w przyszłości standardowe dyski twarde instalowane obecnie w notebookach oraz w komputerach PC. Firma zapowiada, że więcej szczegółów technicznych o swoim produkcie ujawni w kwietniu br. na konferencji IDF (Intel Developer Forum).

CES: hity Intela i Data Drive Thru
Intel nadał swojemu rozwiązaniu nazwę High Performance Solid State Drive i zapowiada, że będzie go oferować w dwóch wersjach: w wersji o wielkości 1,8 cala (o pojemnościach od 40 do 120 GB) i w wersji o wielkości 2,5 cala. Firma nie zdecydowała się jeszcze czy będzie sprzedawać napędy wszystkim zainteresowanym użytkownikom, czy też wyłącznie będzie je dostarczać producentom notebooków i komputerów PC. Na rynku są dostępne przenośne komputery wyposażone w pamięci SSD, takie jak np. komputer EeePC 701 produkowany przez firmę AsusTek (zdjęcie obok).

Podczas pokazu można było zobaczyć, jak napęd odczytuje i zapisuje dane o wielkości 680 MB w ciągu 24 sekund. Pamięci SSD zapisują/odczytują dane przeciętnie trzy do czterech razy szybciej niż standardowe dyski twarde. Niestety, pamięci takie są jeszcze dość drogie - kosztują trzy razy więcej niż dyski wyposażone w wirujące talerze.


TOP 200