CES : Samsung prezentuje swoją pierwszą pamięć SSD o pojemności 128 GB

Samsung zaprezentował na targach CES pamięć masową SSD (Solid State Drive) o pojemności 128 GB. Najpojemniejszy, produkowany do tej pory przez tę firmę napęd SSD (o wielkości 2,5 cala) może przechowywać 64 GB danych.

Pamięć (przeznaczona do instalowania w notebookach oraz w komputerach PC) będzie produkowana w dwóch wersjach: o wielkości 1,8 cala i 2,5 cala. Pamięci SSD pracują dużo szybciej niż standardowe dyski twarde, ale są od nich droższe. Samsung nie podaje, ile będą kosztować nowe napędy SSD, informując tylko, że napęd o wielkości 1,8 cala pojawi się w jego ofercie w pierwszej połowie br.

Aby obniżyć cenę napędów i zachęcić użytkowników do ich kupowania, Samsung stosuje w nich tańszą oraz mniej wydajną pamięć flash/NAND typu MLC (Multi-Level Cell), a nie pamięć typu SLC (Single-Level Cell).

Zobacz również:

  • Oto najszybsza i najpojemniejsza na świecie pamięć SSD/PCIe
  • Samsung wypracował gigantyczne zyski przez niedobór chipów

Główna różnica między dwoma typami pamięci polega na tym, że żywotność pamięci SLC jest dziesięć razy większa od pamięci MLC. Pierwsza (SLC) może zapisywać dane 100 tys. razy, a druga (MLC) 10 tys. razy. Samsung zapewnia, że użytkownicy nie odczują tej różnicy, ponieważ instaluje w napędach specjalny kontroler, który czuwa nad tym, aby dane zapisywane w pamięci były rozproszone równomiernie po całej przestrzeni adresowej.

Pamięć jest wyposażona w interfejs SATA II, wykonując operację sekwencyjnego zapisywania danych z szybkością 70 MB/s.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200