CES: Microsoft prezentuje nowe systemy

Bill Gates po raz pierwszy publicznie zademonstrował Whistlera oraz nową wersję naręcznej platformy - Pocket PC Plus.

Bill Gates, oprócz przedstawienia na targach Consumer Electronics Show (CES) konsoli do gier Xbox, po raz pierwszy publicznie zademonstrował Whistlera, czyli kolejną wersję systemu operacyjnego przeznaczonego do użytku domowego i w małych firmach.

Whistler jest pierwszym systemem operacyjnym Microsoftu, łączącym elementy kodów Windows 2000 i 9.x, wykorzystywanych w Windows 95/98/Me. Będzie to również pierwszy system firmy w wersji 64-bitowej. Na rynku ma się pojawić w drugiej połowie tego roku.

Zobacz również:

  • W październiku zadebiutują dwa nowe modele iPada

"Przenosząc Windows 2000 na domowe komputery PC, tworzymy urządzenie mogące pracować 24 godziny na dobę, urządzenie mogące działać jako serwer dla innych peryferyjnych urządzeń w domu" - powiedział B. Gates.

Szef Microsoftu zaprezentował także udoskonaloną platformę dla urządzeń naręcznych - Pocket PC Plus.

Za pomocą prototypowego palmtopa iPaq Compaqa zademonstrowano m.in. pełne rozpoznawanie mowy, pozwalające np. na dyktowanie listów elektronicznych czy dokonywanie wpisów w kalendarzu. Dzięki wykorzystaniu bezprzewodowego standardu sieci bezprzewodowych IEEE 802.11b urządzenie pozwoliło także na odebranie i odtworzenie transmisji wideo oraz audycji muzycznej. Nie ujawniono jednak kiedy Pocket PC Plus zostanie udostępniona komercyjnie.

B. Gates podkreślił, że w najbliższej przyszłości komputery PC staną się domowymi serwerami dla wielu urządzeń elektronicznych, takich jak cyfrowe kamery i aparaty, przystawki telewizyjne, urządzenia internetowe i inne.

***

CES: Gates zaprezentował Xbox

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200