CES: Gates zaprezentował Xbox

Microsoft liczy, że jego nowa konsola zdominuje rynek elektronicznej rozrywki.

Bill Gates, podczas rozpoczętych w sobotę w Las Vegas targów elektroniki użytkowej Consumer Electronics Show (CES), po raz pierwszy oficjalnie zaprezentował Xbox - konsolę do gier Microsoftu.

Nowy produkt Microsoftu ma być bezpośrednim konkurentem niedawno wprowadzonej na rynek konsoli PlayStation 2 firmy Sony. Poprzednia wersja urządzenia japońskiego producenta zdominowała światowy rynek rozrywki konsolowej, sprzedając się w liczbie ponad 70 mln egzemplarzy.

Konsola Microsoftu jest czarnym pudełkiem o podstawie 20 x 20 cm i wysokości 9 cm, z dużą literą X umieszczoną na wierzchu. Z przodu znajduje się kieszeń na płyty DVD. Firma zaprezentowała kilka gier zręcznościowych i demonstracji, które ujawniły duże możliwości graficzne nowego urządzenia.

"Możliwości graficzne tego urządzenia są ponad trzy razy większe niż zapewniają urządzenia dotychczas dostępne na rynku" - mówił Bill Gates.

Gates potwierdził, że sercem nowej konsoli jest procesor Intela taktowany zegarem 733 MHz, a za obróbkę graficzną jest odpowiedzialny układ przygotowany przez firmę Nvida z zegarem 250 MHz. Ponadto urządzenie jest wyposażone w port Ethernet i przyspieszający ładowanie gier dysk twardy o pojemności 8 GB.

Konsola na rynku amerykańskim ma się pojawić jeszcze pod koniec tego roku, a w Europie na początku 2002 r. Jej cena nie została na razie ujawniona, jednak ma być konkurencyjna wobec PlayStation 2, która w USA kosztuje 299 USD (w polskich sklepach 2999 zł).

***

Microsoft udostępnił pierwsze narzędzia programistyczne dla konsoli Xbox

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200