CES 2015 - Ericsson prezentuje pikokomórkę wykorzystującą technologię LAA

Ericsson zaprezentował kompaktową stację bazową do obsługi sieci komórkowych, którą zarządza oprogramowanie wykorzystujące technologię LAA (Licensed Assisted Access). Oprogramowanie stanowi integralną część specyfikacji opracowanej przez 3GPP z myślą o tym, by operatorzy mogli wdrażać usługi LTE wykorzystujące nielicencjonowane pasma częstotliwości.

Dzięki LAA sieci bezprzewodowe mogą korzystać zarówno z licencjonowanych, jak i nielicencjonowanych pasm częstotliwości, co ułatwia operatorom takich sieci tworzenie nowych usług, wykorzystując oba te środowiska sieciowe. Urządzenie opracowane przez firmę Ericsson to RBS 6402 Indoor Picocell. Stacja (tzw. pikokomórka) jest mała, przypomina z wyglądu tablet i jest w stanie obsługiwać klientów przebywających w budynku o powierzchni ok. 4 tys. metrów kwadratowych. Mogą się z nią komunikować tylko te urządzenia mobilne, które również wspierają technologię LAA.

CES 2015 - Ericsson prezentuje pikokomórkę wykorzystującą technologię LAA

RBS 6402 Indoor Picocell

A oto przykład, jak takie rozwiązanie pracuje. Wyobraźmy sobie, że użytkownik posiadający smartfon z technologią LAA odbiera strumień danych wideo i ogląda film, korzystający z licencjonowanego pasma częstotliwości (np. 700 MHz) znajduje się na ulicy i pewnym momencie wchodzi do budynku z zainstalowaną stacją LAA. Smartfon połączy go wtedy automatycznie z tą stacją i będzie dalej odbierał strumień danych wideo, ale już transmitowanych przez połączenie bezprzewodowe wykorzystujące nielicencjonowane pasmo częstotliwości 5 GHz.

Zobacz również:

  • Ericsson dostarczy komponenty radiowe dla sieci LTE450 w polskiej energetyce

Ale częstotliwość 5 GHz jest przecież często wykorzystywana przez sieci Wi-Fi funkcjonujące w takim budynku. Technologia LAA radzi sobie z tym problemem, zarządzając wtedy automatycznie całym takim ruchem poprzez włączenie do niego również ruchu, który został przełączony z sieci komórkowej do sieci Wi-Fi.

LTE to technologia 4G, czyli czwartej generacji. Trzymając się tej terminologii twórcy rozwiązania LAA twierdzą, że jest to technologia 4,5G – taki etap pośredni na drodze do technologii 5G, która powinna wejść do użytku w 2020 r.

Ericsson twierdzi, że będzie pierwszą firmą, która opracuje komercyjny produkt bazujący na technologii LAA. Technologii, która jest też często nazywana jako "unlicensed LTE at 5 GHz" (nielicencjonowane LTE wykorzystujące 5 GHz).

Urządzenia RBS 6402 Indoor Picocell mają trafić na rynek jeszcze w tym roku i według niepotwierdzonych informacji pierwszym operatorem, który wdroży usługi LTE wykorzystujące to rozwiązania, będzie T-Mobile. Przewidywana cena pikokomórki to ok. 2 tys. USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200