CERT Polska współpracuje z Gadu-Gadu

Pod nazwą "Bezpieczne Gadu-Gadu" rozpoczęła się akcja informacyjna skierowana do użytkowników najpopularniejszego polskiego komunikatora Gadu-Gadu

Na stroniehttp://bezpieczne.gadu-gadu.pl można znaleźć pomocne informacje o zasadach bezpiecznego korzystania z Internetu oraz pobrać specjalny program "Bezpiecznik" służący do usuwania określonego złośliwego oprogramowania.

Akcja prowadzona jest wspólnie przez Gadu-Gadu i CERT Polska, zespół działający w ramach NASK. Specjaliści CERT napisali specjalny, dedykowany dla użytkowników Gadu-Gadu program, obecnie dostępny w wersji 1.0.

- Gadu-Gadu jest liderem rynku komunikatorów internetowych i dlatego uznaliśmy, że powinniśmy rozpocząć akcję promowania zasad bezpiecznego korzystania z tej, coraz powszechniejszej formy komunikacji - mówi Piotr Pokrzywa z Zarządu Gadu-Gadu. - Codziennie przez GG przesyłanych jest kilkaset milionów wiadomości, łącznie z Gadu-Gadu korzysta blisko sześć milionów osób. To zobowiązuje. Uruchomienie specjalnej strony "Bezpieczne Gadu-Gadu" oraz udostępnienie użytkownikom programu "Bezpiecznik" to pierwsze nasze działania w tym kierunku.

Program "Bezpiecznik" należy pobrać ze strony i następnie postępować zgodnie z instrukcjami pojawiającymi się na ekranie.

- Należy zaznaczyć, że nie jest to program antywirusowy. Jest to narzędzie, które służy do usuwania określonego zainstalowanego złośliwego oprogramowania. Użytkownik musi jednak samodzielnie zadbać o nie dopuszczenie do infekcji systemu. Przestrzeganie reguł bezpiecznego korzystania z Internetu na pewno jest kwestią, która jest zbyt często bagatelizowana - mówi Bartosz Kwitkowski z CERT Polska.

Poza udostępnieniem specjalnego programu, na stronie "Bezpieczne Gadu-Gadu" zgromadzono więcej informacji o zasadach korzystania z Internetu, między innymi o tym, jak stworzyć bezpieczne hasło, jakich podejrzanych wiadomości należy unikać. Z pewnością przydatny okaże się spis adresów stron www poświęconych bezpieczeństwu, jak również formularz kontaktowy, poprzez których można przesyłać zgłoszenia o zagrożeniach w sieci związanych ze złośliwym oprogramowaniem - pozwoli to na szybką reakcję i ograniczanie skutków działania szkodliwych programów.

Więcej informacji o akcji i programie na stronie: http://bezpieczne.gadu-gadu.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200