CEIDG - czyli jak założyć firmę przez Internet w 15 krokach

My jeszcze przed uruchomieniem Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej założyliśmy testową firmę. Pokazujemy jakie dane należy przekazać.

Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej to nowy, uruchomiony dziś (1 lipca) serwis Ministerstwa Gospodarki. Od dziś obowiązują bowiem nowe przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej oraz nowy formularz wniosku do rejestracji działalności gospodarczej CEIDG-1 w miejsce dotychczasowego formularza EDG-1.

"CEIDG to pierwszy przykład współpracy kilku instytucji, a nie system działający wyłącznie w obrębie resortu gospodarki. Dane z formularza na naszych stronach będą przekazywane także do GUS - w celu nadania numeru REGON, ZUS - zgłoszenia płatnika składek, czy Ministerstwa Finansów - przyznania numeru NIP, ale również weryfikowane przez odpowiednie rejestry, m.in. Krajowy Rejestr Karny i PESEL. Dodatkowo - w celu autoryzowania elektronicznego formularza - korzystać będziemy mogli zarówno z podpisu elektronicznego, jak i z bezpłatnego Profilu Zaufanego, który został udostępniony przez MSWiA na ePUAP" - mówił w wywiadzie dla nas Dariusz Bogdan, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki.

CEIDG - czyli jak założyć firmę przez Internet w 15 krokach

CEIDG ma umożliwić także sprawdzenie informacji o firmach prowadzących działalność gospodarczą w Polsce. Przez najbliższe pół roku będzie on zasilany danymi przez gminy, które rejestrują nowe firmy.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200