CEBIT: Adaptec demonstruje interfejs Serial Attached SCSI 12 Gb/s

Adaptec zademonstrował na targach Cebit interfejs SAS (Serial Attached SCSI) obsługujący dane z szybkością 12 Gb/s. Firma pokazała kartę PCIe, na której zainstalowała taki właśnie interfejs obsługiwany przez kontroler typu "Raid-On-a-Chip" (ROC), zaprojektowany i wyprodukowany przez PMC-Sierra.

Karta wymieniała dane z prototypowymi dyskami SSD 200 GB, dostarczonymi przez firmę Seagate. Wydajność interfejsu mierzono przy pomocy aplikacji Iometer, która odczytywała z dysków SSD dane w trybie sekwencyjnym. Test wykazał, że informacje były wtedy odczytywane z szybkością 760 MB/s, nieosiągalną dla standardowych interfejsów SAS 6 Gb/s.

Adaptec zastosował 16-portowy kontroler typu ROC oznaczony symbolem PM8063, który PMC-Sierra wprowadziła do oferty w zeszłym roku. Firma twierdzi, że większość dostępnych obecnie systemów pamięci masowych nie jest w stanie skonsumować tak dużej szybkości, ale z czasem - po ich udoskonaleniu - będzie to możliwe. Adaptec przewiduje, że pierwsze produkty wspierające interfejs SAS 12 Gb/s i wykorzystujące w pełni jego możliwości pojawią się na rynku pod koniec br. Będą to serwery, na których użytkownicy będą mogli uruchamiać aplikacje (np. obsługujące bazy danych czy transmitujące obrazy wideo), które muszą przesyłać dane z jak największą szybkością.

Zobacz również:

Interfejsy SAS 12 Gb/s nie są niczym nowym i były prezentowane już wcześniej. I tak np. w 2012 r. organizacja SCSI Trade Association zorganizowała konferencję poświęconą tej technologii, na której firmy HP, Intel, NetApp i Western Digital mogły przetestować jej możliwości.


TOP 200