CD-ROM Recorder na każdym biurku?

Pioneer New Technologies Media wprowadziła niedawno na rynek CD-ROM Recorder - Quadraspin Writer Model DW-S114X o poczwórnych prędkościach zapisu i odczytu danych. Jest to urządzenie zewnętrzne wyposażone w łącze SCSI, bufor o pojemności 1 MB i automatyczny podajnik dysków.

Pioneer New Technologies Media wprowadziła niedawno na rynek CD-ROM Recorder - Quadraspin Writer Model DW-S114X o poczwórnych prędkościach zapisu i odczytu danych. Jest to urządzenie zewnętrzne wyposażone w łącze SCSI, bufor o pojemności 1 MB i automatyczny podajnik dysków.

Uruchomienie urządzenia wymaga ustawienia przełączników DIP, wybrania numeru SCSI ID identyfikującego stację oraz instalacji oprogramowania. DW-S114X można kupić wraz z oprogramowaniem lub bez. Pioneer oferuje pakiet Easy CD Pro/MM for Windows and Macintosh (Incat Systems Software Ins.). Napęd może też być obsługiwany przez programy CD Creator (Corel Corp.) lub Gear (Elektroson). Do urządzenia firma dołącza zestaw zapisywalnych dysków CD-ROM, tak że pracę można zacząć natychmiast po zainstalowaniu stacji.

Na płycie czołowej Quadraspin Writer znajdują się przyciski sieciowy i otwierania/zamykania podajnika. Przycisk włączający/wyłączający zasilanie jest blokowany podczas zapisywania dysków, aby nie doszło do przypadkowego wyłączenia stacji. Testowanie napędu wykonano po podłączeniu do komputera 486DX4 wyposażonego w Windows 95 i kartę interfejsu AHA-1542C.

Program Easy CD przegląda system i po zidentyfikowaniu urządzenia ładuje odpowiedni sterownik. Sterownik ten obsługuje tylko funkcje zapisu na stację. Inny sterownik (dostarczany też przez producenta) pozwala systemowi operacyjnemu rozpoznać stację jako urządzenie typu CD-ROM i przypisać mu odpowiednią literę.

Program Easy CD umożliwia utworzenie wirtualnego obrazu dysku CD przez przeciągnięcie do okna roboczego katalogów i plików, a następnie uruchomienie operacji zapisu. Pojawiające się wówczas okienko dialogowe pozwala na wybór szybkości transmisji i innych parametrów konfiguracji środowiska oraz otwarcie sesji. Po wybraniu poczwórnej szybkości operacja zapisania dysku o pojemności 300 MB zajmuje nie więcej niż 10 minut. Opcja testowa umożliwia symulację zapisu zapewniającą, że zapisany bedzie właściwy dysk z odpowiednią szybkością.

Inne zaawansowane opcje pozwalają otwierać kilka sesji jednocześnie lub pracować w trybie audio-only (CD-DA). Po wybraniu opcji anulującej specyfikację ISO 9660 użytkownik może budować dysk zawierając 12 poziomów podkatalogów (standard ISA pozwala na zakładanie tylko ośmiu podkatalogów) i przypisywanie plikom długich nazw. Jest to szczególnie przydatna opcja w przypadku archwizowania plików systemu Windows 95 lub Windows NT. Wadą urządzenia jest to, że nie może odczytywać ścieżek formatu (CD-DA). Po każdej próbie kopiowania ścieżek audio na dysk stały system generuje błąd "buffor overflow error". Pioneer zna ten problem, ale nie przewiduje usunięcia go w najbliższej przyszłości. Czytnik CD-ROM ma średni czas dostępu wynoszący aż 630 ms - czyli wydajność przy wyszukiwaniu danych nie jest wysoka. Jeśli jednak ktoś zamierza archiwizować duże porcje danych na dyskach CD-ROM, to jest to sprzęt godny polecenia.

Czy bliski już jest czas, gdy na każdym biurku stanie CD-Rekorder (rejestrator dysków CD-ROM)? Chyba jednak nie, gdyż jest to sprzęt w dalszym ciągu dość drogi, trudny do integrowania z pozostałymi elementami systemu komputerowego - nie mówiąc już o tym, że wymaga szybko pracujących dysków stałych i silnych procesorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200