CA przejmuje Legent

Computer Associates International (CA) oraz Legent Corporation weszły w ostatnią fazę negocjacji dotyczących zakupu przez CA akcji Legenta. W myśl porozumienia filia CA nabędzie pakiet akcji Legenta płacąc po 47,95 USD za akcję. General Atlantic, główny udziałowiec firmy Legent, mający ok. 10% akcji zapowiedział poparcie transakcji.

Computer Associates International (CA) oraz Legent Corporation weszły w ostatnią fazę negocjacji dotyczących zakupu przez CA akcji Legenta. W myśl porozumienia filia CA nabędzie pakiet akcji Legenta płacąc po 47,95 USD za akcję. General Atlantic, główny udziałowiec firmy Legent, mający ok. 10% akcji zapowiedział poparcie transakcji.

Część z funduszy przeznaczonych na jeden z najdroższych zakupów w historii przemysłu software'owego pochodzić będzie z kredytu (2 mld USD) przyznanego na ten cel przez Credit Suisse.

Wielu użytkowników zareagowało pozytywnie na informację, że Computer Associstes International zakupi swojego starego konkurenta Legent Corp. za 1,8 mld USD. Dla większości klientów oznacza to przede wszystkim połączenie produktów obu firm. Niestety zaowocuje to także wzrostem cen przyszłych produktów firmy.

Z drugiej strony obecność na rynku części produktów Legenta, tj. Xcom może być zagrożona. Bowiem CA oferuje porównywalne narzędzie do transferu plików z danymi w pakiecie do zarządzania systemami CA-Unicenter. CA planuje także porzucenie oprogramowania do zarządzania problemami Paradigm/XP oraz systemu do dystrybucji oprogramowania Distributed Link Legenta na rzecz CA-Unicenter.

Dla niektórych użytkowników, zwłaszcza produktów Legenta, zmniejszająca się liczba firm na rynku oprogramowania dla mainframe'ów stanowi istotny powód do zmartwienia. Nowy krajobraz rynku mainframe'owego będzie kształtowany przede wszystkim przez IBM. Tym niemniej Sterling Software, BMC Software, a także połączone CA i Legent uzyskają wyrównaną pozycję na rynku.

Przejęcie Legenta przez CA może umocnić jego rosnącą pozycję na rynku systemów do zarządzania środowiskami rozproszonymi. Przez ostatnie dwa lata Legent koncentrował się na architekturze nazwanej Extended Processing Environment (XPE) mającej powiązać pomniejsze produkty firmy. CA-Unicenter nie jest w stanie zarządzać systemami operacyjnymi lub komponentami sieciowymi. Narzędzia obiektowe XPE być może udostępnią te funkcje Unicenter.

Prezes CA Sanjay Kumar potwierdził na konferencji prasowej, że firma zamierza powiązać CA-Unicenter, produkty Legent XPE oraz inteligentnych agentów Patrol produkcji BMC Software.

CA zapowiedziało także zatrudnienie wielu z 500 pracowników obsługi technicznej Legenta. Firma zamierza wykorzystać ich fachowe wykształcenie oferowania użytkownikom pomocy we wdrażaniu dużych wersji relacyjnych baz danych CA-Ingres oraz technologii zarządzania systemami CA-Unicenter.

Połączenie CA z Legentem stanowi także ogromne zagrożenie dla niezależnych producentów oprogramowania, którzy tworzyli uzupełniające narzędzia dla systemów Legenta.

Do końca nie wiadomo także czy przejęcie Legenta przez CA oprze się amerykańskim prawom antytrustowym. Departament Sprawiedliwości lub Federalna Komisja Handlu to agencje rządowe, w gestii których leży stwierdzenie czy transakcja nie spowoduje zbytniej koncentracji w zakresie rynku mainframe'owego, przekraczającej poziom akceptowany przez władze. "Akceptowany poziom" oznacza, że odpowiednie władze rozpoczną badanie wartości akcji łączących się firm, wielkości konkurencyjnych koncernów, stopnia w jakim produkty obu firm uzupełniają się oraz łatwości wejścia na rynek nowych konkurentów.


TOP 200