CA: czego się bać w 2008?

Firma CA opublikowała kolejne wydanie swojego raportu na temat bezpieczeństwa w Internecie. Zawiera on m.in. listę pięciu najważniejszych zagrożeń, które będą dotyczyły Internetu w bieżącym roku - znalazły się na niej m.in. botnety oraz niebezpieczeństwa związane z serwisami społecznościowymi i Web 2.0.

Lista ta jest elementem raportu Internet Security Outlook Report 2008, opracowanego przez specjalistów z CA na podstawie danych z 2007 r. zebranych w ramach systemu Global Security Advisor. "Wyniki naszych badań wyraźnie pokazują, że przestępcy cały czas szukają nowych okazji i nowych sposób na skuteczne zaatakowanie internautów. Obserwujemy też, że kryminaliści szybko reagują na podejmowane przeciwko nim działa - oprogramowanie zabezpieczające szybko ewoluuje, ale przestępcy robią wszystko, by cały czas być krok przed nami" - mówi Brian Grayek,wiceprezes CA Internet Security Business.

A oto lista pięciu najważniejszych niebezpieczeństw, na które - według ekspertów CA - będą narażeni użytkownicy w 2008 r.:

1. Botnety - sieci komputerów zombie były najważniejszych zagrożeniem w minionym roku i w 2008 nie powinno być inaczej. Specjaliści prognozują, że botnety wciąż będą się popularyzowały i stawały bardziej skomplikowane. CA spodziewa się, że przestępcy będą tworzyć coraz agresywniejsze, skuteczniejsze i trudniejsze do wykrycia botwormy (złośliwe programy, zmieniające zainfekowany komputer w element botnetu). Nowe sieci "zombie PC" będą zdecentralizowane i oparte prawdopodobnie na technologii P2P (pierwsze takie botnety już zaobserwowano). Raport sugeruje też, że przestępcy zaczną coraz częściej wykorzystywać do tworzenia botnetów "szkodniki" rozprzestrzeniające się przez komunikatory internetowe.

2. Sprytniejsze robaki/wirusy/trojany/rootkity - rok 2008 będzie, zdaniem CA, okresem powstawania nowoczesnych, skomplikowanych złośliwych programów. Będą one potrafiły rozprzestrzeniać się nowymi kanałami, atakować nowe środowiska (np. wirtualne systemy operacyjne) i skuteczniej ukrywać się przed oprogramowaniem zabezpieczającym.

3. Serwisy społecznościowe - przestępcy zaczną wkrótce w pełni wykorzystywać potencjał społeczności internetowych, które są dla nich wręcz idealnym "terenem łowieckim". Eksperci z CA mówią, że przestępcy będą atakowali użytkowników takich stron, ponieważ serwisy takie jak MySpace czy FaceBook agregują w jednym miejscu wiele potencjalnych ofiar. Co więcej, osoby korzystające z serwisów społecznościowych często nie mają odpowiedniej wiedzy o zasadach bezpiecznego korzystania z komputera.

4. Usługi Web 2.0 - przestępcy korzystali z takich stron do atakowania internautów już wcześniej, jednak w tym roku stanie się to zjawiskiem masowym. Wadą systemów Web 2.0 jest, według CA, fakt, iż stosunkowo łatwo je wdrożyć i uruchomić, jednak bardzo trudno skonfigurować je tak, by były naprawdę bezpieczne.

5. Ataki na Windows Vista - w minionym roku w najnowszym systemie Microsoftu wykryto ok. 20 błędów (wedle danych NIST - National Institute of Standards and Technology). Liczba wykrywanych luk rosła wraz z popularyzowaniem się tego OS-u - CA spodziewa się kontynuacji tego trendu również w 2008 r.

Więcej informacji - w tym m.in. pełny tekst raportu Internet Security Outlook Report 2008 - znaleźć można na stronie koncernu CA.


TOP 200