Były szef Twittera zamierza zbudować nowy, otwarty system kopania kryptowalut

Jack Dorsey to znana postać w świecie IT. Był współzałożycielem i szefem znanego serwisu Twitter, a obecnie ma kolejne bardzo ambitne plany. Ogłosił kilka dni temu, że założona przez niego w 2009 roku spółka Square (która pod koniec zeszłego roku zmieniła nazwę na Block) przystępuje do budowania własnego, otwartego systemu wydobywania bitcoinów.

Grafika: Jievani Weerasinghe/Unsplash

Jack Dorsey chce, aby wydobycie bitcoinów było bardziej rozproszone i pod każdym względem efektywne. Dotyczy to samego procesu kopania cyfrowej waluty, jak i konfigurowania realizującej to zadanie aplikacji, aż po jej konserwację. Block skupi swoją uwagę na tym, aby proces wydobycia przebiegał płynnie i bez problemów i był dostępny dla większej rzeszy internautów. Będzie też dbał o to, aby w procesie wydobywania kryptowaluty zużywano jak najmniej energii.

Użytkownicy kopią kryptowaluty, używając do tego celu odpowiednio skonfigurowanej farmy pecetów, na których uruchamiają aplikację rozwiązującą zaawansowane problemy kryptograficzne i rejestrującą wykonywane obliczenia w sieci blockchain. Wymaga to stosowania najnowocześniejszego sprzętu dysponującego potężnymi procesorami graficznym, którego uzyskanie i obsługa są bardzo kosztowne.

Zobacz również:

  • Chiny i Rosja chcą stworzyć własny system płatności bankowej
  • Karty Nvidia złamane - pozwalają szybciej wydobywać kryptowaluty
  • Nowy chip kopie kryptowaluty szybciej niż jakikolwiek układ CPU czy GPU

Dlatego Block zamierza maksymalnie zdecentralizować proces wydobywania bitcoinów, realizując to zadanie we współpracy z całą społecznością zajmującą się tym zagadnieniem. Firma nie podała jeszcze do publicznej wiadomość żadnych szczegółów tego ambitnego planu.

Aktualnie firma Block posiada prawie 8027 bitcoinów, a rekomendowana przez nią aplikacja realizująca bazujące na tej cyfrowej walucie transakcje nosi nazwę Cash App. Rynek kryptowalut rośnie w ostatnich dwóch latach w zaskakująco szybkim tempie. Według niektórych szacunków kapitalizacja rynkowa wszystkich na świecie aktywów kryptograficznych wzrosła ze 192 mld USD w styczniu 2020 roku do 758 mld USD w styczniu 2021 roku, a na początku tego roku wyniosła już 2,24 bln USD.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200