Było odpłatnie - będzie za darmo

Oto przykład, w jak niesamowitym tempie zmienia się oblicze świata. Jeszcze kilka dni temu narzekaliśmy, że korzystanie z usługi CNR (Click 'N Run) w Linspire i Freespire wymaga uiszczenia opłaty, a dziś już wiadomo, że dostęp do CNR zostanie otwarty dla każdego - bez potrzeby ponoszenia jakichkolwiek kosztów.

I choć obie dystrybucje raczej nie były projektowane z myślą o polskich użytkownikach (patrz artykuł: "Freespire - ładny Linux, tyle że nie dla Polaków"), należy przyznać, że centrum Click 'N Run to doskonały pomysł na dystrybucję oprogramowania.

Dotychczas możliwość skorzystania z usługi wiązała się z koniecznością zapłacenia 20 lub 50 dolarów. W zamian za tę kwotę użytkownik mógł do woli pobierać aplikacje z serwerów Linspire/Freespire, instalować je jednym kliknięciem itd.

Było odpłatnie - będzie za darmo

Okienko Click and Run

Mówiło się, że przychody z CNR są jedną z głównych metod zarobkowania firmy Linspire - i nie ma w tym niczego dziwnego, wiele skrótów w menu startowym kończyło się ikonką "Zainstaluj z CNR".

Prezes Linspire, Kevin Carmony, oświadczył jednak, iż korporacja radzi sobie doskonale sprzedając inne, droższe usługi. Dlatego już teraz opłaty zostaną zniesione, a wkrótce klient CNR będzie udostępniony na licencji open source.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200