Był sobie Szymon piękny i młody

Komputery multimedialne są dziś najnowszym i najmodniejszym produktem wszystkich liczących się firm komputerowych.

Komputery multimedialne są dziś najnowszym i najmodniejszym produktem wszystkich liczących się firm komputerowych.

Również firmy telekomunikacyjne coraz częściej oferują produkty mniej lub bardziej odpowiadające temu obowiązującemu kierunkowi rozwoju urządzeń elektronicznych. Jednym z pierwszych jest podziwiany na targach COMDEX '93 telefon komórkowy SIMON wszechobecnego na targach IBM.

SIMON lub bardziej swojsko Szymon, jest hybrydą telefonu komórkowego i części funkcji komputera pracującego pod systemem Windows. Ten jeden z pierwszych komórkowych telefonów multimedialnych ma, zamiast klasycznej klawiatury telefonicznej, ekran LCD, umożliwiający jego posiadaczowi wybór między korzystaniem z Szymona tylko jako z telefonu komórkowego lub traktowania go jako inne narzędzie.

Należy jednak powiedzieć, że Piękny i Młody (właściwie najmłodszy) Szymon, nie spełnia wszystkich funkcji oczekiwanych od komputera, właściwsze byłoby określenie go jako konstrukcji łączącej w sobie zalety telefonu komórkowego z rozbudowanym notatnikiem komputerowym. Na uwagę zasługuje jednak odejście od dotychczasowych rozwiązań technicznych, takich jak: zastąpienie klasycznej klawiatury telefonicznej ekranem LCD, umożliwienie bezpośredniego podłączenia Szymona do urządzeń dodatkowych, korzystanie przez użytkownika z ołówka dotykowego, bezpośrednie wysyłanie faksów przez sieć telefonii komórkowej. Specjalny ekran LCD jest wrażliwy na dotyk, numery połączenia telefonicznego można wybrać dotykając palcem odpowiednie pola klawiatury, podobnie jak zaprogramowane numery z wewnętrznej książki telefonicznej. Również przez dotyk przełącza się Szymona na wybrane tryby pracy.

Szymon, jak przystało na telefon komórkowy, łączy i odbiera rozmowy telefoniczne, poza tym odbiera wiadomości w systemie pager. Może oczywiście wysłać informacje do takich systemów wg uprzednio zaplanowanej automatycznej listy połączeń. SIMON umożliwia wysyłanie i odbiór poczty elektronicznej oraz przechowywanie 20 wiadomości, przyjmowanych i wysyłanych wewnętrznym modemem zgodnym ze standardem Hays 2400 bps. Obsługa poczty elektronicznej odbywa się w systemie Lotus cc:Mail.

Jako faks SIMON wysyła informacje napisane przy użyciu wbudowanej, miniaturowej klawiatury lub kreślone ręcznie na ekranie ołówkiem dotykowym. Ponieważ urządzenie to wyposażone jest w pamięć 1 MB, ręcznie sporządzone plany oraz notatki można przechowywać jak w podręcznym notesie. Dla osób o słabym wzroku przewidziano możliwość powiększenia na wyświetlaczu wysyłanych i otrzymywanych faksów a także notatek. Wszechstronny Szymon pełni też rolę kalendarza wraz z notatnikiem spotkań i in. obowiązków przewidzianych na dany dzień, wszechstronnego kalkulatora, podręcznej kartoteki, notatnika i zegarka, a jego działanie zabezpieczone jest przed niepożądanymi użytkownikami hasłem dostępu.

SIMON produkowany jest przez BELLSouth i traktowany jako produkt IBM. Ma wymiary niewielkiego telefonu komórkowego (20 cm dł., 6,5 cm szer., 3,8 cm grubości) i waży 510 g. Wyposażony jest w 1 MB PSRAM oraz 1 MB ROM, z możliwością podłączenia dodatkowej karty 1 MB pamięci. Zasilany jest zespołem akumulatorków NiCad i podtrzymującą pamięć baterią litiową. Zasilanie ma wystarczać na 8 godz. czuwania i 1 godz. rozmowy lub transmisji. Później akumulatorki trzeba naładować w załączonej ładowarce. Produkt jest tak nowy, że jeszcze nie ma nawet przybliżonej ceny.

W polskich warunkach SIMON jeszcze dość długo nie znajdzie praktycznego zastosowania, przede wszystkim ze względu na inną częstotliwość pracy telefonii komórkowej i odmienny standard pracy jako faks-modem. Nowe kierunki rozwoju telefonów komórkowych zostały już jednak przez Szymona określone.


TOP 200