Business Intelligence pomógł złapać mordercę

Analitycy policyjni w Szwecji wykorzystali narzędzia analityczne QlikView w trwającym ponad rok postępowaniu kryminalnym, doprowadzając do schwytania seryjnego mordercy.

Przestępca grasował w szwedzkim mieście Malmö. Postrzelił kilka osób, gdy stały na przystankach autobusowych, siedziały w swoich samochodach lub znajdowały się w budynkach. Jedna osoba zmarła, pozostałe odniosły rany.

Analitycy umieścili w QlikView raporty kryminalne z dziesięciu lat (2 mln raportów obejmujących 2 mld wierszy danych) i przeprowadzili ich badanie. Z uwagi na możliwość analizy wielu strumieni danych z każdego źródła policjanci mogli również dodawać i porównywać informacje przekazywane przez obywateli na telefon alarmowy lub od policyjnych patroli.

Zobacz również:

"Szybkość jest podstawą działania policji na całym świecie. Dzięki przełomowej technologii możemy ratować życie, przewidywać przestępstwa oraz namierzać inne antyspołeczne działania" - tłumaczy Berth Simonsson, analityk policyjny z Malmö. Jeżeli policja jest na jakimś tropie w związku ze sprawą, to może użyć QlikView, by zweryfikować hipotezy. Może przeszukać dane pod kątem dowolnego miasta, czasu, dnia, zgłoszonego zachowania lub innych szczegółów. Wyszukiwanie asocjacyjne pozwala badać trendy pośród danych i od razu robić raporty dotyczące sprawy.

Departament Policji ze Skanii (południowa Szwecja) zamierza używać QlikView także w innych obszarach związanych ze zwalczaniem przestępczości. W planach znajdują się aplikacje do poszukiwania złodziei samochodów oraz do analizowania przestępstw popełnianych na ulicach (np. napadów).


TOP 200