Business Intelligence - metamorfozy

Open source, bez licencji, ale czy taniej?

Z badania Forrester Research wynika, że średnio 45% firm użytkujących oprogramowanie open source wykorzystuje aplikacje do obsługi najważniejszych procesów biznesowych. Użytkowanie częściowo otwartych aplikacji BI deklaruje 33% respondentów zaliczonych do tej grupy. Przyczyną wzrostu zainteresowania open source jest chęć zmniejszenia kosztów operacyjnych. Redukcji kosztów związanych z utrzymaniem środowiska IT spodziewa się 56% ankietowanych.

Według analityków firmy Gartner, z roku na rok podwaja się liczba wdrożeń systemów BI udostępnianych na licencji open source. Popularne na rynku są takie systemy BI, jak Jaspersoft Business Intelligence Suite, product firmy Jaspersoft Joins Open Source Software Institute, oraz Pentaho BI Suite Enterprise Edition. Zdaniem ekspertów Gartnera, popularyzacja rozwiązań BI udostępnianych na licencji open source dotyczy zwłaszcza obszarów typowych i nie mających większego wpływu na zdobywanie przewagi nad konkurencją. "Z open source w BI jest jak z open source w rozwiązaniach biznesowych - ma wiele kosztów ukrytych i wymaga większej wiedzy informatycznej firmy, która je wybierze. Dodatkowo firma, wybierając rozwiązania open source, wdrażać je musi samodzielnie lub skorzystać z pomocy kogoś, kto ma doświadczenie, czyli także zapłacić. Jedyna oszczędność dla klienta - na opłatach licencyjnych"- mówi Ryszard Sadowski, prezes Solemis Group.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Duża analiza i mały Excel

Aplikacje BI chcą objąć swoim zasięgiem coraz większą ilość danych, w tym dane nieustrykturalizowane. Należą do nich: dokumenty tekstowe, e-maile, fora internetowe, informacje na portalach społecznościowych i inne treści w Internecie, etc. Gartner zakładał optymistycznie, że do końca 2010 firmy za pomocą BI uporają się z takimi danymi, może to jednak potrwać dłużej. IDC szacuje, że około 95% informacji cyfrowej na świecie wciąż jest nieusystematyzowana. W marcu 2008 r. SAS Institute dla rozwiązania tych problemów przejął dostawcę oprogramowania do analizy języka naturalnego - firmę Teragram. Wkrótce trafi do sprzedaży Cognos 9, już pod szyldem IBM. Usprawnienia w nowej wersji systemu mają dotyczyć m.in. możliwości importowania nieustrukturalizowanych.

Jednak na rynku wciąż funkcjonują substytuty narzędzi BI. Najpopularniejszy jest Excel. Około 10% użytkowników stosuje moduły ERP, 25% przeszło na aplikacje analityczne, a 65% nadal korzysta z arkuszy kalkulacyjnych jako podstawy do analiz. "Jeżeli przyjmiemy, że struktura budżetu składa się z 1000 elementów, do każdego jest przypisanych 12 okresów budżetowych, dla każdego z nich wartości podawane są dla kilkunastu miar i dodatkowo utworzy się 5 wersji danego budżetu, da to skalę zbioru danych, które arkusz powinien zawierać. Jeżeli użytkownik chciałby wprowadzać dane na bardziej szczegółowym poziomie, arkusz może napotkać granicę swoich możliwości" - mówi Przemysław Adamczyk, analityk systemu TETA Controlling w TETA SA.


TOP 200