Business Intelligence - metamorfozy

BI open source - wcale nie taki tani

Michał Stadnicki, główny konsultant BI, Sektor ERP, Comarch SA

Wzrost popularności rozwiązań BI to także wzrost popularności rozwiązań BI open source. Za rozwiązaniami tego typu przemawia brak kosztów licencji i tworząca się społeczność open source. Jeżeli jednak mamy do czynienia z podejmowaniem przez firmę decyzji dotyczącej jednego z jej krytycznych systemów, byłbym ostrożny we wdrażaniu aplikacji open source, przynajmniej na tym etapie rozwoju. Jeżeli chcemy w 100% polegać na naszym rozwiązaniu analitycznym, powinniśmy mieć pewność, że będzie niezawodne oraz będzie dostępny dla niego support producenta. Należy pamiętać, że koszty licencyjne często tylko zbliżają się do kosztów, jakie firma musi ponieść na całe wdrożenie, w związku z tym korzyści z rozwiązania open source mogą okazać się pozorne.

In-memory versus OLAP - miejsca starczy dla wszystkich

Opóźnienie w dostępie do informacji i limitowana dostępność systemów BI powodują ich ograniczoną użyteczność dla procesów operacyjnych. Alternatywą jest BI w technologii in-memory - rozwiązanie, w którym zamiast relacyjnych baz danych i technologii budowy kostek OLAP wykorzystuje się asocjacyjną bazę danych.

Technologia in-memory umożliwia ładowanie i przetwarzanie podstawowych bloków danych w pamięci operacyjnej, dzięki czemu opracowane w niej rozwiązania analityczne można użytkować szybciej niż tradycyjne aplikacje. Naturalnym środowiskiem technologii in-memory wydają się organizacje, w których konieczne są działania optymalizujące wydajność i elastyczność używanych rozwiązań BI, zwłaszcza tam, gdzie wymagana jest analiza dużej liczby danych.

Zobacz również:

  • 9 cech wielkich liderów IT

Technologia ładowania danych do pamięci może się przyczynić się do rozpowszechnienia narzędzi analitycznych w MSP. Wymaga ona dobrych komputerów i sporych zasobów pamięci, co jest przeszkodą w rozwoju rynkowym, bo duże kości pamięci DRAM są zbyt drogie. Do momentu dużej obniżki cen pamięci tylko niewielu vendorów będzie oferować i promować architekturę in-memory.

Na polskim rynku w technologii in-memory dostępne są rozwiązania QlikView firmy QlikTech, której przedstawicielem jest Hogart. Według Gartnera, do 2012 r. aż 70% najszybciej rozwijających się firm na świecie wdroży BI in-memory, choć już dziś wśród użytkowników są największe organizacje, m.in. z sektora finansowego, medycznego i farmaceutycznego, FMCG czy motoryzacyjnego. "Coraz częściej sięga się po technologię BI in-memory. W 2009 r. podpisaliśmy 20 takich kontraktów. Z jednej strony były to firmy z sektora MSP, np. Dukato, ITAKA czy Kancelaria Wardyński i Wspólnicy, z drugiej - duże podmioty - Securitas, EVER czy jeden z największych banków. Firmy te wykorzystują QlikView na poziomie strategicznym i operacyjnym" - mówi Marek Grzebyk, dyrektor Departamentu BI w Hogart.


TOP 200