Burton Group: hypervisor VMware ciągle najlepszy w klasie "enterprise"

Według ostatnich badań Burton Group, VMware nadal jest jedynym dostawcą wirtualizacji, którego hypervisor spełnia wszystkie wymagania stawiane przez przedsiębiorstwa, niemniej jednak jego rywale - Citrix, Microsoft i Virtual Iron - są coraz bliżej tego celu.

VMware, od dawna lider rynku wirtualizacji platform x86, oferuje w hipernadzorcy vSphere kompletny zestaw mechanizmów wymaganych dla pracy obciążeń produkcyjnych klasy enterprise.

Citrix XenServer i Virtual Iron spełniają odpowiednio 85 i 83 proc. tych wymagań, a Microsoft Hyper-V - 78 proc.

Burton Group oceniał hypervisory na podstawie obszernej listy kryteriów pogrupowanych w kategorie: wysokiej dostępności, migracji "na żywo", zarządzania pamięcią operacyjną, pracy sieciowej, pamięci masowej, bezpieczeństwa, parawirtualizacji, zarządzania, wydajności przetwarzania, zarządzania zasilaniem oraz licencjonowania i wsparcia serwisowego.

Mechanizmy wirtualizacji podzielono na trzy grupy: wymagane do obsługi obciążeń produkcyjnych, preferowane - istotne, ale nie wymagane, oraz opcjonalne.

I tak np. dla obciążeń produkcyjnych wymagane są możliwości wysokiej dostępności, obejmujące eliminacje pojedynczego punktu uszkodzenia i skalowalność do przynajmniej ośmiu fizycznych węzłów. Wymagana jest również migracja na żywo, to jest zdolność przemieszczania pracujących maszyn wirtualnych z jednego hosta na inny. Inne wymagane cechy to: wirtualizacja pamięci z wsparciem sprzętowym, obsługa iSCSI i pamięci sieciowej Fibre Channel, mechanizmy bezpieczeństwa obejmujące dostęp oparty na rolach i audyt działań administracyjnych, a także licencje hypervisora oparte na fizycznych instancjach serwera.

Przykłady cech preferowanych to: memory overcommit (mechanizm pozwalający na przydzielanie aplikacjom więcej pamięci niż jest dostępna zakładając, że i tak nie wszystkie z niej skorzystają), scentralizowane zarządzanie wirtualnymi przełącznikami, zintegrowana zapora ogniowa, scentralizowane zarządzanie łatkami hypervisora, automatyczny wyposażanie (provisioning) VM.

Mechanizmy opcjonalne to np. automatyczne zamykanie i uruchamianie serwera w celu oszczędności energii, integracja z oprogramowanie high availability dostawców niezależnych i integracja z urządzeniami wirtualizacji pamięci masowej

Oprócz zapewnienia 100 proc. wymaganych mechanizmów, VMware zapewnia również najwięcej cech preferowanych i opcjonalnych - ponad 80 proc.

Citrix, z 85 proc. wymaganych mechanizmów, nie spełnia wymagań głównie w zakresie bezpieczeństwa. Bezpieczne logowanie i audyt działań administracyjnych, integracja usług katalogowych i kontrolowanie dostępu w oparciu o role, to brakujące elementy Xen Server 5.0. Usługi katalogowe i dostęp w oparciu o role mają pojawić się w wersji 5.5. Citrix oferuje też 50 proc. mechanizmów preferowanych i 58 proc. opcjonalnych.

Virtual Iron, przejęta przez Oracle, zapewnia 83 proc. cech wymaganych. Brakujące elementy to m.in. obsługa polityk klasy enterprise, możliwość dołączania pamięci do pracującego już serwera wirtualnego a także integracja z narzędziami zarządzania dostawców niezależnych. Virtual Iron zapewnia 46 proc. cech preferowanych i 36 proc. opcjonalnych.

Microsoft Hyper-V oferuje 78 proc. mechanizmów wymaganych, ale m.in. bez migracji na żywo, wirtualizacji pamięci wspomaganej sprzętowo oraz możliwości zapewnienia minimum dwóch maszyn wirtualnych dla każdego goszczonego systemu operacyjnego. Hypervisor Microsoftu nie spełnia także wymagań wysokiej dostępności zdefiniowanych przez Burton Group. Microsoft oferuje 43 proc. cech preferowanych i 68 proc. opcjonalnych.

Te cztery hypervisory to oczywiście nie wszystkie dostępne na rynku. Przy następnej ocenie Burton Group ma wziąć pod uwagę również inne rozwiązania wirtualizacji, m.in. Novella, Red Hat, Oracle, a także nie wyklucza zweryfikowania listy mechanizmów służących do oceny.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200