Budowanie programów

Athenasoft z Warszawy specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do kosztorysowania przeznaczonego dla firm budowlanych i inwestycyjnych.

Athenasoft z Warszawy specjalizuje się w tworzeniu oprogramowania do kosztorysowania przeznaczonego dla firm budowlanych i inwestycyjnych.

Athenasoft zamierza jeszcze w tym roku rozszerzyć ofertę o opracowanie własnych katalogów norm technologicznych - przy współpracy z ich producentami - które są niezbędne do wykonywania prac kosztorysowych. Prowadzone są także prace nad stworzeniem niewielkiego programu typu CAD/CAM, który umożliwiłby sporządzanie rysunków potrzebnych do tworzenia kosztorysów. Firma opracowuje również program do harmonogramowania prac budowlanych. Wszystkie te produkty wejdą w skład istniejącego pakietu kosztorysowania.

Warszawska Athenasoft działa na rynku firm budowlanych i inwestycyjnych. "Jest to branża specyficzna. Jej lokalny charakter, który wyznaczają reguły obowiązujące w danym kraju, uniemożliwia eksport oprogramowania tworzonego na ich potrzeby. Co prawda udało się nam pozyskać kilku klientów zagranicznych, używają oni jednak naszych programów wykonując prace w Polsce" - mówi Tadeusz Mościcki, wiceprezes Athenasoft.

Kosztorys z ręki

Ciekawym rozwiązaniem w ofercie Athenasoft jest program Obmiar, przeznaczony do pracy na komputerach naręcznych wyposażonych w system Windows CE. Służy on do wprowadzania danych do kosztorysu bezpośrednio na placu budowy, a następnie przekazywania ich do programu kosztorysowego, zainstalowanego w biurze w celu dalszego przetwarzania.

Podstawowym produktem firmy jest program Norma przeznaczony do sporządzania kosztorysów, mający funkcje wspomagające współpracę z programami do harmonogramowania i projektowania. Jednocześnie firma oferuje aplikację Strix o podobnej funkcjonalności.

Athenasoft obecna jest również na rynku rozwiązań do obsługi zamówień publicznych i powiązania procesu ofertowego ze sporządzaniem kosztorysów.

Konsolidacja rynku

Athenasoft powstała w 1998 r. w wyniku połączenia trzech firm: KOEL-elektronika, Agimag i Alatus. Pierwsza z nich zajmowała się dystrybucją oprogramowania do kosztorysowania Koma, działającego pod kontrolą systemu DOS. W 1996 r. KOEL-elektronika nawiązała współpracę z firmą Agimag, która miała opracować wersję programu Koma dla Windows. Po połączeniu obu firm powstał - sprzedawany dzisiaj przez Athenasoft - system Norma.

"Przed 2 laty zastanawialiśmy się nad dalszym rozwojem naszej firmy. Postanowiliśmy wtedy połączyć się z innym producentem oprogramowania do kosztorysowania Strix - firmą Alatus. Przyniosło to ok. 25-proc. wzrost sprzedaży" - twierdzi Tadeusz Mościcki. Athenasoft nie ma na razie planów dotyczących łączenia się z innymi fir-mami. Nie poszukuje również inwestorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200